Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koleją do Wisły i Cieszyna. Będzie remont trasy!

Facebook Twitter

Koleją w Beskidy. Szybciej i wygodniej od grudnia 2021 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o dofinansowanie oraz umowy z wykonawcami o wartości prawie 460 mln zł.

Projekt obejmuje odnowę linii od Chybia i Goleszowa do Wisły Głębce i do Cieszyna. Cel jest jeden: żeby pociąg stał się konkurencją dla samochodu. W ramach projektu zostaną wymienione prawie 52 km torów, dzięki czemu pociągi pojadą szybciej. Nowe będą rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym, co sprawi, że zwiększy się przepustowość linii.

Przewidziano przebudowę 23 peronów. Wszystkie będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, a ścieżki naprowadzające pozwolą na dogodniejsze dojścia osobom niewidomym i słabo widzącym. Podróżnym będą służyły nowe wiaty, ławki, poręcze do odpoczynku na stojąco. Perony zyskają nowe oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo podróżowania. Zaplanowano montaż stojaków na rowery.

Po zakończeniu inwestycji pasażerowie skorzystają z nowych stacji Skoczów Bajerki (linia 157), Ustroń Poniwiec (linia 191). Przystanek Cieszyn Mnisztwo (linia 190) zmieni nazwę na Cieszyn Uniwersytet, a zamiast Wisły Obłaziec (linia 191) będzie Wisła Jawornik. Pociągi przyspieszą z 20 lub 30 km/h do 80 – 120 km/h. Prace budowlane rozpoczną się na przełomie w połowie 2020 roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022