Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Kolejki w biurach paszportowych w regionie

Facebook Twitter

Urzędnicy obserwują wzrost składanych wniosków przynajmniej o 50% w stosunku do ubiegłego roku. Główny kierunek podróży, gdzie niezbędny jest właśnie paszport to Turcja.

Rozmawiała Monika Sokołowska:

Często jest tak, że najpierw osoby wykupują wczasy, a później przychodzą do nas po dokumenty, a niestety po dokumentów w tym okresie czasu teraz czekamy do 30 dni. Niestety jest to twarde 30 dni i nic nie możemy na to zrobić, żeby przyśpieszyć cokolwiek, bo wszystkie dokumenty są teraz drukowane w Warszawie.

Radio 90: Trzeba o tym pamiętać, o tym czasie, który trzeba sobie dać, ponieważ tych wniosków wcale mało nie jest.

Praktycznie od zeszłego roku, mamy nawał pracy. Była przerwa może dwa miesiące, gdzie nie mieliśmy tych ludzi, aż tak dużo, a w tej chwili jak przed każdym sezonem, brexitem przede wszystkim, bo przyjeżdżają ludzie z zagranicy, którzy mieszkają i wymagany jest ten dokument, żeby tam zostać, mieszkać i żyć.

– mówi Małgorzata Firlej z terenowego biura paszportowego w Jastrzębiu i dodaje, że z paszportem czujemy się za granicą bezpieczniej:

Za granicą bardziej tolerują paszporty nasze, aniżeli dowody. Niestety paszporty po cały świecie, gdzieś tam cały czas krążą te dowody co chwilę się zmieniają. Mają termin ważności, nie mają terminu, mają 5-letnie czy 10-letnie i tutaj te dowody może, gdzieś tu blisko: Czechy, Niemcy, to tak, ale gdzieś dalej… Do hoteli często wymagane są paszporty, tylko i wyłącznie.

Warto dodać, że by otrzymać paszport dla dziecka potrzebna jest zgoda obojga rodziców, obecność dziecka do 5 roku życia nie jest wymagana, natomiast starsze dziecko musi być osobiście w trakcie składnia wniosku o paszport.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj