Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejna edycja nagrody „Juliusz” ogłoszona. Można zgłaszać biografie

Facebook Twitter

Do połowy marca można zgłaszać propozycje książek do Górnośląskiej Nagrody Literackiej 2021. Nagroda przyznawana jest za najlepszą biografię napisaną i wydaną po polsku w roku poprzednim.

Przypomnijmy, że w 2020 „Juliusza” otrzymała Agnieszka Dauksza za książkę „Jaremianka”. Biografia Marii Jaremy, rzeźbiarki, malarki i scenografki, była jedną z głośniejszych i docenionych publikacji w Polsce, Dauksza była jedną z siedmiorga finalistów Nagrody Literackiej „Nike” 2020.

www.facebook.com/teatrziemirybnickiej

Przypomnijmy pozostałych laureatów Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz”:

• 2016 – Małgorzata Czyńska „Kobro. Skok w przestrzeń”
• 2017 – Monika Muskała „Między Placem Bohaterów a Rechnitz. Austriackie rozliczenia”
• 2018 – Robert Rybicki „Dar Meneli”
• 2019 – Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”
• 2020 – Agnieszka Dauksza „Jaremianka”

Laureatem corocznej nagrody może być tylko jedna książka, za którą przyznana zostanie statuetka Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” oraz nagroda pieniężna w wysokości 50 tys. zł. W przypadku książki autorstwa kilku twórców nagroda zostanie podzielona na wszystkich autorów w równych częściach.

Publikacje kandydujące do Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” mogą zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 lat, a także wydawnictwa czy osoby reprezentujące instytucje kultury. Data pierwszego wydania zgłaszanej książki musi mieścić się pomiędzy 1 stycznia, a 31 grudnia 2020 r.

Do zgłoszenia należy załączyć dziesięć egzemplarzy książki, z których pięć zostanie przeznaczonych dla członków kapituły konkursowej do prac związanych z wyłonieniem laureata, a pozostałe zostaną przekazane do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Konstantego Prusa w Rybniku.

Książki razem z kartą zgłoszeniową należy przesłać na adres:

Urząd Miasta Rybnika
ul. Bolesława Chrobrego 2
44-200 Rybnik

Na przełomie czerwca i lipca kapituła wybierze 5 pozycji, które będą walczyć o tytuł najlepszej biografii.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj