Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejna lekarka z Ukrainy znalazła zatrudnienie w rybnickim szpitalu

Facebook Twitter

Coraz więcej lekarzy z Ukrainy znajduje zatrudnienie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym numer 3 w Rybniku. Do zespołu dołączyła Irina Lehka. To 27- letnia lekarka z okolic Tarnopola, która wraz z siostrą - też lekarką - i matką uciekła do Polski przed wojną.

Irina Lekha dołączyła do obsady oddziału kardiologii

W rybnickim szpitalu została zatrudniona na oddziale kardiologii.

Irina Lekha: Przyjechałam do Polski 5 kwietnia, w Ukrainie jest wojna i jest niebezpiecznie… Ukończyłam Uniwersytet Medyczny w 2018 roku i pracowałam w rejonie Tarnopola, w miejscu w którym się urodziłam. Jestem kardiologiem.

Radio 90: Jak to się stało, ze trafiła Pani do szpitala w Rybniku?

Irina Lekha: Mieszkam niedaleko w Tychach, znalazłam ten szpitala i mi się spodobał, tak samo jak samo miejsce, więc zdecydowałam się przyjechać do Rybnika.

Irina Lekha dobrze mówi po polsku, bo ma polskie korzenie. Na razie pełni w rybnickim szpitalu funkcję opiekuna medycznego.

Irina Lekha: Na razie nie mogę leczyć, czekam aż będę miała wszystkie dokumenty, by w Polsce być lekarką (…).

Nasz nowa koleżanka już z nami pracuje, ale droga do tego by mogła samodzielnie leczyć jeszcze jest długa

– potwierdza kierownik oddziału kardiologii rybnickiego szpitala, Marcin Osuch.

Marcin Osuch: Są pewne uwarunkowania prawne, które powodują, że przez pierwszy okres czasu pracy w Polsce nie ma pewnych praw wykonywania zawodu lekarza, ale to nie zmienia faktu, że lekarzem była w przeszłości. Pan doktor Irina, pod naszym nadzorem i opieką, będzie mam nadzieję rozwijała swoje umiejętności. Po 12 miesiącach adaptacyjnych, kiedy jest opiekunem medycznym, może podjąć pracę w pełnym zakresie (…).

Irina Lekha oraz Marcin Osuch kierownik oddziału kardiologii rybnickiego szpitala

Dodajmy, że obecnie w rybnickim szpitalu w oddziale ratunkowym pracuje już w zawodzie jeden lekarz, dwoje kolejnych wśród nich Irina Lekha jest zatrudnionych na zasadzie opiekuna medycznego a trzech następnych jest na etapie załatwiania tłumaczenie dokumentacji lekarskich na język polski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 marca 2023