Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejna tura rozmów w sprawie linii kolejowej Katowice – Jastrzębie-Zdrój

Facebook Twitter

Został niespełna miesiąc, by złożyć dokumentację dotyczącą budowy linii kolejowej Katowice – Jastrzębie. Termin mija 24 listopada. Wciąż trwają konsultacje i rozmowy w sprawie tej inwestycji, która będzie przebiegać także przez Żory.

Dzięki wybudowaniu polskiego odcinka trasy Katowice-Ostrawa pociągi zaczną znów dojeżdżać do Jastrzębia, które dziś jest największym miastem w Polsce pozbawionym dostępu do kolei. W ramach budowy polskiego odcinka powstanie w sumie ok. 75 kilometrów nowej linii. Projekt obejmie odcinek przyszłej linii kolejowej między Katowicami i granicą z Czechami oraz odcinek Jastrzębie-Zdrój – Wodzisław Śląski wraz z odgałęzieniem do planowanej stacji Jastrzębie-Zdrój Centrum i łącznicami w kierunku Rybnika i Wodzisławia.

Realizacją prac na trasie Katowice–Jastrzębie zajmie się spółka PLK–PKP

Projekt prac został już przez nią zaakceptowany. W pierwszym wariancie koszt budowy połączenia wyniósłby 541 mln zł, w drugim 319 mln zł. W pierwszym wariancie podróż na trasie Katowice–Jastrzębie trwałaby 69 minut, w drugim 74 minuty. Linia łączyłaby Jastrzębie z Katowicami i Żorami, powstałoby także połączenie Żory-Orzesze. Obsługiwać ma je 18 pociągów. Samorządowcy dyskutują jeszcze m.in. na temat rozmieszczenia stacji kolejowych. Cały projekt ma zostać ukończony do 2030 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj