Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejna wyprawa ratunkowa beskidzkich GOPR-owców

Facebook Twitter

Choć w kalendarzu wiosna, była to kolejna „zimowa”, bo w głębokim śniegu akcja beskidzkiej Grupy GOPR. Tym razem sprowadzali turystów z rejonu Gówniaka. 4 osoby były mocno wychłodzone, miały odmrożone kończyny. Choć w dolinach pogoda jest zmienna i coraz częściej mamy wiosenną aurę, w górach ciągle zalega śnieg.

fot M. Hudyka /FB GOPR Beskidy

W czwartkowe (08.04.) popołudnie do Centralnej Stacji Ratunkowej w Szczyrku dotarło zgłoszenie o 4 osobach, które znajdują się w rejonie Gówniaka i z powodu nagłego załamania pogody potrzebują pomocy w sprowadzeniu na Przełęcz Krowiarki. W stronę poszkodowanych wyruszyli ratownicy dyżurni z Markowych Szczawin, pierwszy z nich był przy turystach o godz. 16:30. Jak opisują ratownicy:

Poszkodowani znajdowali się w hipotermii z odmrożeniami kończyn górnych i dolnych I stopnia. W chwili dotarcia oraz zabezpieczenia termicznego i medycznego byli w stanie samodzielnie się poruszać.

Na wypadek pogorszenia ich stanu w trakcie zejścia i konieczności transportu, ratownicy zdecydowali się zadysponować wsparcie – do ratowników Sekcji Babiogórskiej wysłano sms o prowadzonych działaniach ratunkowych. Sprowadzanie poszkodowanych polegało przede wszystkim na nawigowaniu w trudnych warunkach i torowaniu w głębokim śniegu. O godz. 17:30 do sprowadzanej grupy dołączyli pozostali ratownicy, którzy pomogli w torowaniu szlaku. W końcowym fragmencie poszkodowani byli transportowani skuterem, o godz. 18:00 wszyscy bezpiecznie zostali ewakuowani na Przełęcz Krowiarki.

W wyprawie ratunkowej udział wzięło 13 ratowników Grupy Beskidzkiej GOPR. Działania zakończono powrotem do stacji ratunkowej na Markowych Szczawinach o godz. 19:00. GOPR-owcy nie informują, w jakim stopniu do górskiej wędrówki przygotowani byli turyści, którzy wezwali pomoc.

Na Babiej Górze panują trudne warunki turystyczne. W ciągu ostatnich dni przybyło kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegu, wieje silny wiatr. Obecnie obowiązuje tam drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Ratownicy GOPR apelują

O planowanie tras górskich wycieczek adekwatnie do możliwości własnych oraz osób, z którymi decydujemy się na wyjście w góry. Przypominamy również o właściwym przygotowaniu, ubiorze, wyposażeniu plecaka i sprawdzeniu aktualnych prognoz pogody. Wyruszając na szlak, zadbajcie o baterię w telefonie i koniecznie zainstalujcie aplikację

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj