Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne atrakcje przy stacji kolejki wąskotorowej w Rudach

Facebook Twitter

Gmina Kuźnia Raciborska wraz z czeską miejscowością Osobłoga pozyskała unijne środki na realizację projektu „Kolejka wąskotorowa - cel turystyczny”. W obu miejscowościach funkcjonuje taka kolej.

Nie chodzi jednak o jej połączenie, ale o wspólne działanie mające przyciągnąć turystów

– mówi Radiu 90 burmistrz Kuźni Raciborskiej, Paweł Macha:

Łączymy to jako jeden produkt turystyczny. Środki z Euroregionu Silesia mają na celu łączenie tych dwóch regionów. Tam jest Osoblaha, która ma własną kolejkę wąskotorową i to taką, która ma pociąg turystyczny, ale też dowozi do pracy ludzi. Linie kolejowe z czterema dworcami będą odbudowane z tych środków oraz wzbogacona będzie oferta turystyczna.

Na ten cel Czesi pozyskali w ramach projektu około milion euro. Nasza gmina dostanie ponad 250 tysięcy euro na stworzenie na stacji w Rudach centrum multimedialnego. Powstanie ono w wyremontowanych już budynkach, między innymi w parowozowni:

Tam wchodzą eksponaty do tych budynków, są one jeszcze zaopatrzone multimediami. Są monitory, które pokazują jak taki eksponat działa, jak on wygląda. Odwiedzający kolejkę będzie mógł przejść się i zobaczyć te eksponaty razem z hologramami.

To nie koniec atrakcji

– dodaje burmistrz Macha:

Będzie też taka wyjątkowa atrakcja, nigdzie takiej nie ma. Będzie to wagon, który będzie zaadaptowany jako symulator prowadzenia pociągu. Turysta będzie mógł wejść i poczuć się jak na pokładzie lokomotywy i poprowadzi pociąg. Będzie miał wszystkie wskaźniki, odczyty i będzie mógł zasymulować jazdę pociągiem.

W jednym z wyremontowanych budynków powstanie też niewielka sala kinowa. Kuźnia Raciborska już rozpoczęła procedurę przetargową. Jeżeli wszytko pójdzie zgodnie z planem, centrum multimedialne na stacji kolejki wąskotorowej w Rudach powinno być gotowe latem przyszłego roku. Remonty czterech dworców kolejowych po czeskiej stronie, na trasie Třemešná – Osoblaha potrwają o rok dłużej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 lipca 2021