Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne kraje otwierają się dla Polaków. Włochy, Litwa, Finlandia

Facebook Twitter

Osoby przyjeżdżający na Litwę z Polski od poniedziałku (21.06.) nie mają już obowiązku posiadania negatywnego testu na obecność Covid-19. Nie muszą też poddawać się samoizolacji – informuje litewskie ministerstwo zdrowia.

W wyniku znacznej poprawy sytuacji epidemicznej z (litewskiej) listy krajów dotkniętych kryzysem usunięto dziesięć państw europejskich i trzy wyspy. Oznacza to, że przybywający z nich nie będą musieli być testowani na koronawirusa ani izolowani po przybyciu

– czytamy w komunikacie resortu.

Na liście oprócz Polski znalazły się też Austria, Bułgaria, Czechy, Hiszpania, Malta, Rumunia, Słowacja, Finlandia, Węgry, a także wyspy Tasos, Majorka i Madera.

Przy wjeździe na Litwę z tych państw i wysp nadal należy posiadać wypełnioną ankietę Narodowego Centrum Ochrony Zdrowia Publicznego, która dostępna jest w internecie również w języku angielskim pod adresem https://nvsc.lrv.lt/en/.

Według danych Departamentu Statystyki minionej doby na Litwie zarejestrowano 28 nowych przypadków koronawirusa. Na Covid-19 zmarła 1 osoba. Liczba zachorowań na 100 tys. mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni w skali kraju wynosi 66,4. To najniższy wskaźnik od września ubiegłego roku.

Litewski minister zdrowia Arunas Dulkys podczas poniedziałkowej konferencji prasowej powiedział, że prawdopodobnie czerwiec jest ostatnim miesiącem obowiązującej kwarantanny.

Od poniedziałku (21.06.) łatwiej jest przyjechać do Finlandii z krajów UE. Chociaż fińskie władze będą kontynuować kontrole jeszcze do 11 lipca, ale nie dotyczą one obecnie podróży z Polski, a także Węgier, dla których przywrócono „wolny ruch graniczny”.
Rząd Finlandii, który już we wstępnej fazie pandemii ograniczył wjazd z niemal wszystkich krajów świata, a na początku tego roku dopuścił jedynie przyjazd osób pracujących w niezbędnych dla fińskiego społeczeństwa sektorach krytycznych, zdecydował, że od 21 czerwca obostrzenia w ruchu transgranicznym zostają częściowo zniesione.

Ponadto ze względu na międzynarodową ocenę sytuacji epidemicznej, od poniedziałku ruch graniczny „powrócił do normy” w odniesieniu do bezpośrednich podróży z Polski oraz Węgier (niezależnie od celu podróży, tj. np. związanej z pracą czy w celu rekreacyjno-wypoczynkowym). Finlandia, według przyjętego modelu, za „kraje ryzyka” uznaje te, w których wskaźnik zachorowań na Covid-19 w odniesieniu do 100 tys. mieszkańców w okresie dwóch tygodni jest powyżej 25. W Polsce (wg danych z połowy czerwca) współczynnik ten wynosił 14.

Jak przekazała PAP, Komenda Główna Fińskiej Straży Granicznej, ponieważ Polska należy obecnie do „zielonych krajów”, nie wymaga się od podróżnych okazania negatywnego wyniku testu na Covid-19 ani przejścia kontroli sanitarnej w ruchu bezpośrednim z Polski do Finlandii.

Podróżujący z Polski samolotem mogą zostać przepytani na lotnisku przez służby sanitarne, skąd przybyli i warto odpowiedzieć, że z +zielonego kraju+.

– wyjaśnił PAP Tomi Kivenjuuri z fińskiej straży granicznej.

Przyjazd do Finlandii np. promem z Estonii czy Szwecji oznacza, że zastosowane zostaną aktualne ograniczenia właściwe dla przyjazdu z krajów tranzytowych. Spośród krajów europejskich na „zielonej liście” są jeszcze Islandia, Malta, Monaco, Rumunia, San Marino oraz Watykan.

Przyjazd do Finlandii z innych krajów (tzw. podwyższonego ryzyka) w celach służbowych czy turystycznych odbywa się na ogólnych zasadach wjazdu oraz kontroli sanitarnej (np. weryfikacja zaświadczeń o testach, zaszczepieniu czy też kontrola medyczna).

Z Polski do Włoch można wjechać przedstawiając zaświadczenie o zakończeniu szczepienia przeciwko Covid-19, wyleczeniu lub z testem wykonanym w ciągu 48 godzin – te zaktualizowane informacje podała w poniedziałek ambasada RP w Rzymie.
Polska placówka we Włoszech wyjaśniła, że osoby wjeżdżające do Włoch z Polski i innych krajów UE muszą zarejestrować swój przyjazd na platformie internetowej EU Digital Passenger Locator Form, a w przypadku problemów technicznych – wypełnić ręcznie oświadczenie.

Ponadto należy przedstawić certyfikat w języku włoskim, angielskim, francuskim lub hiszpańskim (tzw. green pass), zaświadczający o: ukończeniu całego cyklu szczepień co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch szczepionką zatwierdzoną przez UE, przebytej chorobie Covid-19 lub negatywnym wyniku testu molekularnego lub antygenowego, wykonanego w ciągu 48 godzin przed przekroczeniem granicy włoskiej.

Testu nie muszą wykonywać dzieci poniżej 6. roku życia.

W przypadku niespełnienia tych warunków należy poddać się 10-dniowej kwarantannie, zgłosić swój przyjazd do właściwej miejscowo placówki służby zdrowia i wykonać test wymazowy po zakończeniu kwarantanny – podkreśliła ambasada.

Testów nie muszą przedstawiać osoby wjeżdżające do Włoch własnym środkiem transportu, pod warunkiem, że opuszczą ich terytorium w ciągu 36 godzin od wjazdu. Za taki tranzyt, w myśl obecnych przepisów epidemicznych, uznaje się wyłącznie przejazd przez terytorium Włoch bez postojów. Zatrzymanie się np. na nocleg skutkowałoby uznaniem podróży za krótki pobyt, a to z kolei wiązałoby się z koniecznością przedstawienia aktualnych wyników testów.

Testy nie obowiązują osób przesiadających się na lotniskach we Włoszech podczas podróży do innych państw, bez opuszczania strefy tranzytowej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj