Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne oszustwo z użyciem portalu ogłoszeniowego. Ostrzegają mundurowi z Knurowa

Facebook Twitter

Wczoraj (3.02.) jedna z mieszkanek gminy Gierałtowice zgłosiła, że z jej karty kredytowej ktoś wypłacił ponad 1500 zł. Kradzież pieniędzy była efektem kardynalnego błędu związanego […]

Wczoraj (3.02.) jedna z mieszkanek gminy Gierałtowice zgłosiła, że z jej karty kredytowej ktoś wypłacił ponad 1500 zł. Kradzież pieniędzy była efektem kardynalnego błędu związanego z ogłoszeniem o sprzedaży nosidełka dla dziecka. Szybko znalazł się zainteresowany i po krótkiej rozmowie wysłał link do zalogowania, by mogło dojść do finalizacji. W trakcie wypełniania formularza, gdy trzeba było podać 3 cyfry karty oraz numer PESEL, młoda kobieta, nie uświadamiając sobie zagrożenia, wpisała dane i straciła pieniądze.

Mechanizm oszustwa jest dość prosty. Do osoby sprzedającej zgłasza się „kupiec”. Najpierw rozmowa przebiega normalnie, klient dopytuje o produkt, uzgadnia szczegóły. Potem jednak wysyła sprzedawcy link, który przekierowuje go na witrynę udającą tę faktyczną. Ma to być element finalizacji transakcji. Sprzedawca proszony jest o podanie danych z karty płatniczej, na którą mają zostać przelane środki.

We wtorek (2.02.) knurowski komisariat przyjął zgłoszenie o próbie identycznego przestępstwa. W tamtym przypadku oszust próbował „podejść” knurowiankę oferującą sukienkę. Na szczęście kobiecie, w ostatnim momencie, „zapaliło się czerwone światełko” i… zatrzymała się w połowie odpowiedzi. Domyśliwszy się próby oszustwa, szybko zadzwoniła do banku, przezornie blokując przelewy.

Nie ma tygodnia, aby gliwicka policja nie otrzymała zawiadomienia o tego próbach lub oszustwach tego rodzaju.

Pamiętaj! Weryfikuj, kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron.

Policjanci ciągle informują i ostrzegają przed oszustami czyhającymi na klientów popularnego portalu ogłoszeniowego. Sprawcy nawiązują kontakt z potencjalną ofiarą za pośrednictwem komunikatora. Oszust, aby był skuteczny, musi być przekonywający i niestety – tak się dzieje. Wiele osób udostępnia komuś nieznanemu saldo konta i dane logowania. Wczoraj w knurowskim komisariacie przyjęto kolejne tego typu zawiadomienie.

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj