Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kolejne pieniądze dla szpitali w województwie. Na liście dalej nie ma Wodzisławia

Facebook Twitter

62 miliony złotych- taką kwotę radni Sejmiku Województwa Śląskiego przekazali na wsparcie szpitali w dobie walki z koronawirusem. Na liście znalazły się placówki zarządzane przez marszałka, a to oznacza, że nie ma wśród dofinansowanych lecznicy szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach. Kto na ile może liczyć?

Na pewno dwa szpitale wojewódzkie, jakie działają w naszym regionie. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku otrzyma prawie 2 miliony złotych na modernizację, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu- 440 tysięcy złotych na zakup sprzętu, w tym aparatu RTG.

Radni Sejmiku zdecydowali też o przekazaniu pieniędzy na ustabilizowanie finansów placówek: tu wsparcie trafi na konta zarówno obu tych szpitali specjalistycznych, jak i Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku oraz Szpitala Rehabilitacyjnego w Jastrzębiu. Jakie to będą sumy, tego na razie nie ustalono.

W sumie do podziału na całe województwo jest 27 milionów złotych. Do 23 kwietnia szpitale muszą przekazać do Urzędu Marszałkowskiego sprawozdania finansowe i wtedy pieniądze zostaną podzielone według potrzeb. Na Śląsku na walkę z koronawirusem sejmik przekaże 12 mln zł; na inwestycje w służbie zdrowia 21 mln.

Radni zdecydowali się też przekazać kolejne 3 miliony złotych powiatowi cieszyńskiemu na stworzenie w Szpitalu Śląskim w Cieszynie oddziału leczenia chorób zakaźnych i chorób płuc. Ta inwestycja już trwa, będzie to najnowocześniejszy oddział zakaźny w Polsce. Ma być gotowy we wrześniu tego roku. Łączny koszt to 12 mln złotych: w połowie inwestycję finansuje powiat cieszyński, w połowie Urząd Marszałkowski. O tej inwestycji pisaliśmy w lipcu 2019 roku:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj