Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kolejne postojowe na kontach mieszkańców regionu

Facebook Twitter

W piątek (12.06.) na konta mieszkańców województwa śląskiego trafiły kolejne wypłaty. Oddziały ZUS w województwie śląskim realizowały 1169 przelewów na kwotę 2,2 mln zł.

mat.prasowe/ ZUS

Łącznie w województwie śląskim ZUS wypłacił 171 tys. świadczeń postojowych o sumie 335 mln zł. W skali kraju to kwota 2,9 mld zł. Ten rodzaj wsparcia ma zrekompensować przedsiębiorcom i osobom wykonującym umowy cywilnoprawne spadek przychodów w związku z pandemią.
Od połowy kwietnia ZUS wypłaca na rachunki bankowe pieniądze w ramach świadczenia postojowego.

Niektórzy otrzymali świadczenie już po raz trzeci. Wysokość świadczeń postojowych wypłaconych w województwie śląskim przekroczyła 335 mln zł. Jesteśmy w czołówce wśród regionów w Polsce jeśli chodzi o liczbę uprawnionych i kwoty wypłaty, zaraz po województwie mazowieckim, w którym do tej pory zrealizowano 240 tys. wypłat.

– informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Rybnicki oddział ZUS do tej pory zrealizował ponad 30 tys. przelewów o sumie blisko 60 mln zł. Dzisiaj świadczenia postojowe trafią do 187 osób na kwotę około 342 tys. zł

O świadczenie mogą starać się przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, których dotknęły finansowe skutki pandemii koronawirusa. Żeby skorzystać z tej formy wsparcia, trzeba spełnić określone warunki. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą jednym
z nich jest spadek przychodów w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, o co najmniej 15 proc. w stosunku do miesiąca poprzedniego.

Czyli załóżmy, że przedsiębiorca składa pierwszy wniosek o postojowe w czerwcu, to w maju jego przychód musi być o co najmniej 15 proc. niższy niż w kwietniu.

– wyjaśnia Beata Kopczyńska.

Świadczenie przyznawane jest na wniosek i według obecnie obowiązujących przepisów może być wypłacone maksymalnie trzy razy. Chcąc wystąpić o kolejne postojowe należy złożyć w ZUS odpowiedni druk RSP-CK lub RSP-DK. Wniosek ten składa już sam zainteresowany, który oświadcza
że jego sytuacja materialna nie uległa poprawie. Kolejna wypłata świadczenia może zostać przekazana na konto nie wcześniej niż w następnym miesiącu po wypłacie poprzedniego świadczenia.

Osoby, które złożyły wniosek o postojowe albo o zwolnienie z opłacenia składek mogą teraz sprawdzić status swojego wniosku na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na naszej stronie internetowej zamieściliśmy wskazówki jak w prosty sposób ustalić co się z nim dzieje.

Firmy w ramach przepisów Tarczy Antykryzysowej mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacania składek. Do 10 czerwca Oddziały ZUS w województwie śląskim taką formą pomocy objęły już ponad 200 tys. przedsiębiorców na kwotę ponad 903 mln zł. W całym kraju kwota zwolnienia przekroczyła 7,5 mld zł. Przypominamy, że tylko do końca czerwca firmy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek. Zwolnienia dotyczą trzech miesięcy: marca, kwietnia i maja. Do 30 czerwca muszą złożyć dokumenty rozliczeniowe za okres od marca do maja 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami są zwolnieni z ich składania.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj