Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejne potrącenie w regionie. I znów na przejściu

Facebook Twitter

Dziś (14.11.) policyjna akcja NURD, to ważne, by zwracać uwagę na pieszych, bo przypadków potrąceń nie brakuje każdego dnia. Tylko wczoraj (13.11.) w Jastrzębiu policjanci odnotowali kolejne takie zdarzenie.

Tym razem na ulicy Mazowieckiej, tam są trzy pasy ruchu, piesza kończyła już przechodzić przez jezdnię, gdy uderzył w nią jadący pojazd. Siedząca za kierownicą 71-latka nie zauważyła 38-letniej kobiety. Na szczęście w tym przypadku nic poważnego się nie stało, ale niech to będzie przestrogą dla pieszych i kierowców, by być niezwykle ostrożnym wybierając się w drogę.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego / rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Ponadto, ze względu na porę roku, dni stają się coraz krótsze – wcześniej robi się ciemno. Dlatego też szczególnie w okresie jesienno-zimowym należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 marca 2021