Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny budynek Juliusza „ożył”. Powstało tam medyczne „Edukatorium” [FOTO]

Facebook Twitter

To będzie wyjątkowa ekspozycja, drugiej takiej nie ma w całym kraju. W Rybniku w jednym z wyremontowanych budynków dawnego kompleksu szpitalnego Juliusz powstało Edukatorium.

To miejsce poświęcone szeroko pojętej historii medycyny i farmacji czy budowie człowieka, ale podkreślmy, nie jest to typowe muzeum. O jego powstanie kilka lat temu zabiegały władze miasta. Mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Piotr Kuczera: Do odważnych świat należy. I na pewno pawilon „Rafał” jest żywym dowodem na to, że warto było. Udało się pozyskać pieniądze zewnętrzne. Udało się też znaleźć pomysł. Rybnik to miasto szpitali i przez wiele lat te szpitale tu funkcjonowały. W obiekcie, w którym jesteśmy, szpital też funkcjonował. Na początku drogi był Julius Roger, który zainicjował budowę, później był, ale zawsze związane jakoś z medycyną. Stąd pomysł, aby ta część, ten pawilon służył prezentacji budowy człowieka, ciała człowieka, ale też przemycane były wątki historii medycyny, historii lokalnego szpitalnictwa. Myślę, ze się to tu udało.

Piotr Kuczera

Edukatorium Juliusz, będzie miejscem, które będzie żyło

– dodaje dyrektor rybnickiego muzeum, Wojciech Dominiak.

Wojciech Dominiak: Tutaj przede wszystkim stawiamy na edukację poprzez pewną formę doświadczeń, zabawy, lekką wszystko po to, aby dotrzeć do różnych grup odbiorców, ale przede wszystkim, żeby pokazać, jak funkcjonuje człowiek. Jakimi prawami, procesami biochemicznymi się rządzi i edukujemy po to, żeby zrozumieć i pomóc odbiorcom zrozumieć samych siebie.

Wojciech Dominiak

W budynku można będzie przejść przez różne oddziały medyczne, zobaczyć wiele prezentacji multimedialnych czy samemu wcielić się w rolę lekarza.

Wojciech Dominiak: Można zmierzyć swoje siły przeprowadzając zabieg operacyjny (…)

W kraju trudno szukać podobnego miejsca

– dodaje prezydent Kuczera.

Piotr Kuczera: To jest placówka unikalna w Polsce. (…) Spodziewam się wielu osób odwiedzających, wiele wycieczek szkolnych (…)

Dodajmy, że wyremontowanie budynku „Rafał” w którym mieści się Edukatorium oraz jego wyposażenie kosztowało ponad 15 milionów złotych, z czego ponad 5 milionów miasto pozyskało z unijnej dotacji. Oficjalne otwarcie placówki zaplanowano 10 września.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 9 grudnia 2023