Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny dzień z problemami z wodą w Chałupkach, Zabełkowie i Rudyszwałdzie

Facebook Twitter

Wyniki ostatnich badań wody z ujęcia w Rudyszwałdzie będą znane jutro (15.11.)- potwierdza Radiu 90 Katarzyna Syma, kierownik sekcji higieny komunalnej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Raciborzu.

fot. PublicDomainPictures/ pixabay.com

Przyznaje, że woda z tamtego rejonu jest badana zwykle raz, a czasami dwa razy w miesiącu, teraz kiedy wykryto bakterie typu coli w ujęciu Rudyszwałd, jeszcze częściej.

Generalnie w wodzie do spożycia oznacza się bakterie wskaźnikowe, bakterie, które wskazują nam na zanieczyszczenie wody. Jednym z takich wskaźników to są właśnie bakterie typu coli. Po tym oznaczeniu my jedynie wiemy, że do wody przedostało się zanieczyszczenie.

Jak to zanieczyszczenie jest groźne dla człowieka? Sanepid wydał zalecenie, aby nie używać wody z kranu w Zabełkowie, Chałupkach i Rudyszwałdzie:

Wszystkie te środku, które stosujemy to są środki na wyrost i zapobiegawcze, bakterie typu coli nam wskazują na pojawienie się zanieczyszczenia w wodzie, my dokładnie nie potrafimy powiedzieć co jest w tej wodzie. Kolokwialnie mówiąc, my wiemy, ze ta woda jest trochę brudna. Czy człowiek, który napije się z brudnej szklanki zachoruje, czy nie zachoruje? Ja nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Najlepiej jest nie pić z brudnej szklanki. Trzeba po prostu być ostrożnym.

– mówi Katarzyna Syma z sanepidu w Raciborzu.

W sumie w Rudyszwałdzie, Zabełkowie i Chałupkach działa dziewięć stałych punktów odbioru wody pitnej. Po gminie krąży też cysterna.

Woda na bieżąco dostarczana jest do przedszkoli, szkół i Domu Seniora w Zabełkowie.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj