Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny etap modernizacji kopalni Ignacy w Rybniku. Trwają prace na szybie Kościuszko

Facebook Twitter

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku. Na tym terenie do 2020 roku mają być kolejne obiekty oddane do użytku zwiedzających, ma tam także powstać park. Trwają już prace, o których w programie Czas na Twoją Miejscowość mówił prezydent Rybnika. Mamy także zaproszenie na Industriadę 2019. Co się będzie działo w Niewiadomiu 8 czerwca?

Tegoroczna Industriada- święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego- odbywać się będzie pod hasłem Indu-bal. Jak balowano przed laty w naszym regionie? Mówi Małgorzata Płoszaj z Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku:

Na pewno to były bale huczne, przynajmniej na podstawie tych zdjęć, które znaleźliśmy w internecie, no to przepiękne stroje, mężczyźni elegancko ubrani, w większości te bale odbywały się także na dworze, więc tak jak my to będziemy robić, pod gołym niebem (…).

Z daleka widać prace jakie toczą się na szybie Kościuszko na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Szyb Kościuszko jest otoczony siatkami i trwa jego modernizacja. To kolejny etap zmian na terenie zabytkowej kopalni– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Przystąpiliśmy do remontu, z jednej strony będzie centrum nauki, takie centrum multimedialne, czyli będziemy w sposób ciekawy, bardzo nowoczesny pokazywać czym jest para, w jaki sposób była wykorzystywana w przemyśle. W kolejnym pomieszczeniu, gdzie znajduje się maszyna parowa z roku 1920- bardzo imponująca, duża- zrobimy wszystko, żeby też ją zaprezentować w taki sposób, żeby  było poczucie, że oto jesteśmy w pracującym szybie i widzimy tę potężną maszynę w pracy. Jest w końcu budynek sprężarkowni, gdzie chcemy zadbać o potrzeby lokalnej społeczności. I ostatnim elementem jest industrialny plac zabaw, który dokończy dzieła na Ignacym i będziemy się mogli cieszyć zabytkową kopalnią, kompleksem, który jest unikalny w subregionie zachodnim i będzie miejscem tradycji Rybnickiego Okręgu Węglowego.

To co po remoncie zobaczymy na szybie Kościuszko na pewno zrobi wrażenie– mówi nam Piotr Kuczera:

Rybnik ma poważną konkurencję wśród obiektów na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. To co nas ma wyróżniać to ta para oraz edukacja– mówi Piotr Kuczera:

Szyb Kościuszko jest największy i maszyna jest potężna, celem jest uruchomienie jej w jakimś trybie- to jeszcze jest pytanie otwarte czy to będzie tryb elektryczny, czy to będzie tryb typowo mechaniczny. Jest też takim istotnym elementem to centrum multimedialne, to znaczy mamy ambicję, by powstało takie centrum nauki, które również przeprowadza młodego człowieka, nie tylko przez zabytki, ale uczy czegoś i pokazuje w jaki sposób para w życiu człowieka funkcjonowała i w jaki sposób dzisiaj z niej korzystamy, często nieświadomie.

Pełną parą idą przygotowania do tegorocznej Industriady. To święto Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. W tym roku 8 czerwca, pod hasłem Indu-bal. Startujemy o 12.00– zapowiada Katarzyna Buchalik ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu. Posłuchaj się będzie działo w Niewiadomiu w sobotnie popołudnie:

Bohaterowie Industriady 2019 w Niewiadomiu. Kim byli: von Hoym, von Donnersmarc czy śląski Kopciuszek Joanna Grycik? Mówi Małgorzata Płoszaj z Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku:

Wracamy do planu Industriady 2019 w Niewiadomiu, w sobotę 8 czerwca od 17.15 koncert zespołu Perkspective:

Gra na niezwykłych instrumentach, są to instrumenty perkusyjne o wysokim dźwięku- marimba, wibrafon, ksylafon, różnego rodzaju bębny, werble, tam-tamy, dżamby; wszystko to dopełnią dźwięki przeszkadzajek.

Jak mówi Katarzyna Buchalik ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu ważny punkt programu to także pokaz mody:

Jest to pokaz mody z przełomu wieku XIX i XX, w międzyczasie na naszym terenie od 17.15 do 19.00 będą warsztaty kreatywne; kreatywnych fryzur: loki- koki, bujnych fryzur balowych (…), będą warsztaty tworzenia kapeluszy czy taneczne: nauki walca. Będą też warsztaty plastyczne (…).

I jeszcze dobranocka: bajka dla dzieci, w wykonaniu Teatru Marka Żyły.

Hitem Industriady w Niewiadomiu będzie Filharmonia Futura – i widowisko 'Symphonica'. Zapraszają twórcy Mikołaj Blajda – pomysłodawca, kierownik artystyczny, dyrygent oraz Sylwia Lorens, producentka i sopranistka, która również występuje w tym przedstawieniu.

Metallica, Nirvana, Pearl Jam, Deep Purple, AC/DC, Guns N' Roses, Aerosmith, Soundgarden, piosenki w wykonaniu znakomitych solistów, takich jak Damian Ukeje czy Monika Pilarczyk (…).

To będzie koncert plenerowy:

Nie często mamy przyjemność grać ten projekt w plenerze i myślę, że dlatego on będzie wyjątkowy, oprawa audiowizualna i generalnie szaleństwo: znakomita muzyka, klasyka rocka. Pozdrawiamy Was serdecznie i idziemy robić wizję lokalną, zobaczymy gdzie można ustawić ogromna scenę, gdzie można ustawić światło, dźwięk i naszych wspaniałych solistów.

Czy dużo osób zjeżdża na Industriadę do Niewiadomia? W ubiegłym roku padł rekord, bo przygotowano gigantyczne widowisko na finał święta.

Turystów, jacy do nas trafiają można podzielić na kilka grup- mówi Katarzyna Buchalik ze Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy w Niewiadomiu:

– mówi Małgorzata Płoszaj z Industrialnego Centrum Kultury w Rybniku. W Rybniku Industriada będzie w dwóch punktach- w Niewiadomiu oraz na Paruszowcu:

– mówił w Radiu 90 prezydent Rybnika Piotr Kuczera.Więcej o Industriadzie 2019 na stronie wydarzenia!

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Niewiadomiu, sobota 8 czerwca

12:00 – 21:00
Wczoraj i dziś – wystawa fotograficzna
12:00 – 20:00
Otwarcie bram Ignacego – zwiedzanie z przewodnikiem
16:00 – 16:45
Pomarańczowy korowód
Zbiórka i formacja korowodu przed Zespołem Szkolno Przedszkolnym nr 2 o godz.15.30
17:00 – 17:15
Hejnał – występ
17:15 – 18:00
Zespół Perkspective – koncert
17:15 – 18:30
Jak za dawnych lat – warsztaty kreatywne
18:15 – 18:30
POKAZ MODY – pokaz mody
19:00 – 19:45
Wielka podróż Pampiliusa – przedstawienie teatralne
20:00 – 20:45
Haja pod wieżą – prezentacja
21:00 – 22:15
Filharmonia Futura – ,,Symphonica” – widowisko HIT

Osiedle patronackie Huty Silesia w Rybniku, sobota 8 czerwca

12:00 – 18:00
Kram herbaciany Szalonego Kapelusznika – piknik w stylu XIX-wiecznym
12:00 – 18:00
Kotylionada – warsztaty kreatywne
12:00 – 18:00
Buduar – warsztaty kreatywne
12:00 – 18:00
Retro atelier – warsztaty fotograficzne
12:00 – 18:00
Wynalazek Braci Lumiere – warsztaty
12:00 – 18:00
Bicykle – warsztaty
12:30 – 17:00
Bal parowy – spektakl
12:30 – 16:30
Mechaniczna Muzyczna Maszyna – warsztaty muzyczne
17:00 – 17:30
Korowód bryczek – happening

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj