Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny fragment A1 oddany do użytku

Facebook Twitter

Na razie to droga donikąd, w przyszłości - ułatwi dojazd z regionu nad morze. W piątek (2.08.) kierowcy będą mogli już przejechać nowym fragmentem A1 na terenie woj. śląskiego.

Fot. gddkia.gov.pl

Niestety nie wszyscy i pytanie, czy korzystając z niej w tej chwili, nie utkniemy w korkach pod Częstochową…

Nową trasą będą mogły poruszać się pojazdy o ciężarze tylko do 12 ton. Te, które będą mogły nią przejechać potem na węźle Częstochowa-Południe, będą musiały zjechać na lokalne drogi i dostać się na DK 1. Tam ogromnych ruch, korki przewężenia i liczne zdarzenia na drodze – wszystko z powodu budowy północnej części autostradowej obwodnicy Częstochowy. Pod koniec lipca kolejny wykonawca wszedł na plac budowy tego fragmentu A1. Termin zakończenia prac jest mocno wyśrubowany to połowa listopada.

Jak będzie? Czas pokaże, tymczasem wróćmy do nowego odcinka A1…

To blisko 33-kilometrowy odcinek autostrady od węzła Częstochowa-Południe do węzła Pyrzowice. Ukończenie tej inwestycji umożliwi nieprzerwaną jazdę od przejścia granicznego w Gorzyczkach do południowych dzielnic Częstochowy.

Nowo wybudowana autostrada przebiega przez tereny gmin: Blachownia, Konopiska, Poczesna, Starcza, Woźniki, Miasteczko Śląskie i Ożarowice, a także przez obszary miast Częstochowa i Woźniki. Dzięki jej powstaniu czas potrzebny na pokonanie tego odcinka skróci się z dotychczasowych 40 do niespełna 15 minut. Jak zapewnia inwestor, droga ma być bezawaryjna przez kolejne 30-40 lat. Z myślą o kierowcach przy trasie powstały dwie pary miejsc obsługi podróżnych.

Wartość kosztorysowa całego zadania pn. „Budowa autostrady A1 Tuszyn – Pyrzowice, odcinek Pyrzowice – koniec obwodnicy Częstochowy” – z podziałem na odcinki F, G H, I autostrady A1 wynosi 3 014 473 487,57 złotych.

Inwestycja została dofinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość dofinansowania to 1 355 184 582,35 złotych.

Mapa stanu budowy dróg: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 20 maja 2022