Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny moduł w szpitalu tymczasowym w Katowicach. Od poniedziałku ruszy szpital w Pyrzowicach

Facebook Twitter

Kolejny moduł ma zostać uruchomiony w szpitalu tymczasowym w Katowicach. Liczba zakażeń COVID-19 na Śląsku w najbliższym czasie nie będzie spadać, a raczej spodziewany jest wzrost zachorowań.

Fot. katowice.uw.gov.pl

W tej chwili wolnych jest 30 łóżek. W Radiu 90 sprawdzamy sytuację lecznicy ponownie uruchomionej na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego, bo trzecia fala pandemii rozwija się na terenie Śląska.

Obecnie jest tam 260 pacjentów, w tym 21 potrzebuje leczenia respiratorowego

– wylicza Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego:

Alina Kucharzewska: Mamy przygotowane 292 miejsca, ale będziemy prawdopodobnie występować do ministra zdrowia z prośbą o zgodę na utworzenie kolejnego modułu łóżek. W ostatniej dobie 30 nowych pacjentów zostało przetransportowanych karetkami do szpitala tymczasowego w Katowicach. Południe województwa, mówimy o powiecie bielskim, mieście Bielsko-Biała, cieszyński, żywiecki przoduje, jeśli chodzi o ilość zakażeń. Tam tworzone są kolejne łóżka „covidowe” chociażby w szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej, ale tak szybko, jak tworzymy nowe miejsca, tak szybko one się niestety zapełniają pacjentami. Przykładem jest szpital w Jastrzębiu-Zdroju, który w został uruchomiony, rano już było 122 pacjentów na 127 przygotowanych łózek. Nie wykluczone, że będą uruchamiane.

W piątek (26.03.) uruchamiany będzie moduł tlenowy na terenie szpitala tymczasowego na lotnisku w Pyrzowicach:

Alina Kucharzewska: Już w najbliższy piątek szpital tymczasowy w Pyrzowicach będzie uruchamiany, a właściwie ten pierwszy moduł na blisko 25 łóżek będzie przygotowany na przyjęcie pierwszych pacjentów. Naborem zajmuje się szpital patronacki w Chorzowie i z informacji, które od nich uzyskuję wiem, że jeśli chodzi o kadrę pielęgniarską, to tutaj nie ma problemu, jeszcze poszukiwani są lekarze, po to, aby w pełni zabezpieczyć ten pierwszy moduł.

Nie wystarczy zwiększać ilości łóżek covidowych, trzeba przede wszystkim medyków, by leczyć ludzi

– dodaje Alina Kucharzewska, rzeczniczka wojewody śląskiego.

Alina Kucharzewska: To jest kwestia kluczowa, aby móc uruchamiać kolejne moduły w szpitalach tymczasowych czy kolejne łóżka „covidowe” na terenie województwa śląskiego. Prawdopodobnie wojewoda będzie po raz kolejny apelował do dyrekcji szpitali o to, aby wydelegować z placówki jedną czy dwie osoby do szpitali tymczasowych. Zeszłotygodniowy apel spotkał się ze zrozumieniem. I rzeczywiście takie zgłoszenia do szpitala tymczasowego w Katowicach już były, jesteśmy bardzo wdzięczni samorządom za tę współpracę i zrozumienie. Najważniejsza jest współpraca, nakazami, dekretami tak naprawdę niczego nie uzyskamy. Przekonaliśmy się o tej sytuacji podczas tej pierwszej i drugiej fali, więcej wydaje się, że bardziej współpraca i współpraca więcej osiągniemy niż nakazami i dekretami.

W naszym województwie dziś (23.03.) odnotowano 2023 nowe potwierdzone przypadki koronawirusa, o blisko 200 więcej niż wczoraj (22.03.).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 grudnia 2021