Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kolejny mural w Rybniku. Kim była jego bohaterka?

Facebook Twitter

Doskonale widać go z trasy Rybnik- Wodzisław. Mural z położną Anną Kozub jest już gotowy na ścianie blok w Niedobczycach. To kolejne malowidło z podobizną lokalnej bohaterki w Rybniku.

Przy targowisku w Rybniku jest mural z Lidią Grychtołówną, światowej sławy pianistką. Zobacz naszą relację wideo z jego odsłonięcia:

Mural z Lidią Grychtołówną, wybitną rybnicką pianistką- odsłonięty

Teraz przygotowano kolejny mural, na którym jest położna Anna Kozub. Kim była osoba potocznie zwana Kozubką lub Hebamą?

Zdjęcie z archiwum prywatnego

Anna Kozub- rocznik 1896- w 1922 roku ukończyła szkołę położniczą we Wrocławiu, od 1936 mieszkała w dzielnicy Zamysłów. We wspomnieniach zawsze profesjonalna, przyjazna, gotowa do pomocy o każdej porze dnia i nocy; podczas porodów, przy których pomagała, nie zmarła żadna kobieta ani dziecko. Na muralu przy Hetmańskiej 1 uchwycona jest w czasie pracy.

Malowidło przygotowała Mona Tusz, artystka znana w Rybniku; np. ze swojej pracy, która ozdobiła ścianę w jednym z pasaży w centrum, w przejściu z ulicy Sobieskiego na plac Wolności. Tam w lipcu 2018 roku, z okazji setnej rocznicy uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych, powstała „kobieca mozaika”. Mona Tusz od 2007 roku realizuje projekty w przestrzeni miejskiej.

Uroczyste odsłonięcie muralu z wizerunkiem Anny Kozub dziś (5.06.) w Niedobczycach, od 16.00 oficjalne spotkanie z udziałem wnuka bohaterki muralu Krzysztofa Kozuba, autorki projektu Mony Tusz czy władz miasta. Potem piknik rodzinny.

Mural z podobizną lokalnej bohaterki położnej Anny Kozub to drugie malowidło ścienne, które powstało w Rybniku w ramach akcji „Wysokich Obcasów” Kobiety na mury. Redakcja magazynu postanowiła stworzyć niezwykły szlak murali portretujących wyjątkowe kobiety, które zmieniły historię regionu, Polski, a nawet świata. Niezwykłe prace pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w Katowicach z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, we Wrocławiu z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz w Warszawie z podobizną Kory.

W tym roku stworzono już malowidło w Rybniku z wizerunkiem Lidii Grychtołównej, obecnie powstaje także mural w Gdańsku z podobiznami „Kobiet Wolności”, m.in. Anny Walentynowicz, Ludwiki Wujec, Olgi Krzyżanowskiej, Jadwigi Staniszkis i wielu innych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj