Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny raz przejdą trasą więźniów. Przed nami „Marsz Pamięci”

Facebook Twitter

Po raz 12. drogami regionu przejdzie Marsz Pamięci. Trasa prowadzi z Oświęcimia, a szlak znaczą miejsca pamięci związane z ofiarami tragicznej ewakuacji KL Auschwitz – Birkenau ze stycznia 1945 roku.

XII Marsz Pamięci im. Jana Stolarza zaplanowano od 19 do 22 stycznia 2023 r. Kilkanaście lat temu Pomysłodawcą przedsięwzięcia był nieżyjący już Jan Stolarz, obecnie marsz nosi jego imię. Tradycyjnie uczestnicy rajdu wyruszą na trasę w czwartek po 17 stycznia, to tego dnia w 1945 roku pierwsza grupa więźniów oświęcimskich została skierowana na trasę ewakuacyjną. Pierwszy etap to brama Obozu KL Auschwitz – Birkenau w Oświęcimiu, przez Brzeszcze, Jaszowice i Ćwiklice aż do Miedźnej.

20 stycznia 2023 roku uczestnicy Marszu Pamięci pójdą do Pszczyny. Tam planowane są krótkie uroczystości pod tablicą upamiętniającą miejsce przegrupowania więźniów prowadzonych trasą ewakuacyjną, a także przy zbiorowej mogile na pszczyńskim cmentarzu. Jedna z tablic upamiętnia Ireneusza Rowińskiego, który uchodzi za najmłodszą ofiarę Marszu Śmierci na wspomnianej trasie, bo wspomniany chłopiec w momencie śmierci miał tylko 9 dni… Dalej przez Porębę i Brzeźce dojdą do Studzionki. W sobotę, 21 stycznia, w miejscowym kościele p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, o godzinie 8.00 zostanie odprawiona Msza Święta w intencji wszystkich Ofiar „Marszu Śmierci”.

Potem grupa piechurów uda się w kierunku Pawłowic oraz Bzia. Trzeci dzień rajdu zakończony zostanie przy kościele p.w. św. Katarzyny w Jastrzębiu – Zdroju, gdzie – przy mogile Ofiar Marszu Śmierci – grupa spotka się z młodzieżą z jastrzębskiego Zespołu Szkół nr 2 im Wojciecha Korfantego.

W niedzielę, 22 stycznia, uczestnicy Marszu Pamięci udadzą się w kierunku Mszany. Tutaj na miejscowym cmentarzu – ok. godz. 10.00 – odbędą się tradycyjne uroczystości z udziałem władz gminy oraz uczniów miejscowej szkoły. Młodzież będzie później towarzyszyć uczestnikom Marszu Pamięci aż do granicy z Wodzisławiem Śląskim.

Następnie piechurzy przez Wilchwy udadzą się pod budynek wodzisławskiego dworca kolejowego. Zakończenie XII Marszu Pamięci odbędzie się w Pałacu Dietrichsteinów, gdzie odbędzie się spotkanie z udziałem przedstawicieli samorządu, historyków, a także pasjonatów historii z naszej okolicy. Będzie to jednocześnie jedna z form oddania hołdu Ofiarom „Marszu Śmierci” ze stycznia 1945 roku w naszym regionie.

Zapraszamy wszystkich chętnych do przyłączenia się do marszu na terenie naszej gminy. Jan Stolarz zawsze powtarzał, że nawet jeśli ktoś przyłączy się choćby na krótkim odcinku albo wspólnie z grupą pomodli się i wspomni wszystkich, którzy zginęli w tragicznych dniach stycznia 1945 roku, to jest również uczestnikiem Marszu Pamięci. Wszystko po to, aby pamięć o tamtych wydarzeniach, a także o ludziach, którzy stracili życie w czasie tragicznej ewakuacji więźniów KL Auschwitz – Birkenau, trwała dalej

– mówi Robert Furtak, mieszkaniec Połomi, wierny uczestnik, a obecnie współorganizator Marszu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj