Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kolejny samorząd wspiera szpitale

Facebook Twitter

Zarząd powiatu wodzisławskiego, podobnie jak inne samorządy z tego terenu, udzielił finansowego wsparcia szpitalowi w Wodzisławiu i Rydułtowach.

Zdecydowano o umorzeniu dwóch pożyczek na łączną kwotę 830 tysięcy złotych.

Wniosek o umorzenie pożyczek złożył dyrektor Krzysztof Kowalik. Uzasadniał to trudną sytuacją finansową zakładu. Wskazywał, że od wielu lat działalność medyczna szpitali jest niedofinansowana przez płatnika, czyli przez NFZ. Podkreślał, że wprowadzone zmiany w systemie finansowania opieki zdrowotnej tę sytuację wręcz pogarszają, ponieważ szpitale utraciły prawo do uzyskania dodatkowych przychodów z tytułu nadwykonań, obecnie otrzymują tzw. ryczałt. I niezależnie od wykonanych świadczeń żadne dodatkowe pieniądze z tego tytułu do szpitala nie wpływają.

– tłumaczy Wojciech Raczkowski, rzecznik starostwa powiatowego w Wodzisławiu. Paradoksalnie: wzrost liczby pacjentów szpitala, pogarsza jego sytuację finansową.

Nie można szpitali obciążać, zwłaszcza w sytuacji, kiedy szpital jest w stanie podwyższonej gotowości z uwagi na walkę z epidemią koronawirusa i dlatego też zarząd powiatu podjął decyzję, aby naszym powiatowym szpitalom w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim te pożyczki na łączną kwotę prawie 830 tysięcy złotych umorzyć. Jest to kolejne wsparcie jak do tej pory największe ze strony samorządów.

Przypomnijmy, że wsparcia szpitalowi w Wodzisławiu i Rydułtowach udzieliły również miasta Wodzisław i Radlin.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 lipca 2020