Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolejny sukces młodych żeglarzy z Rybnika. Klasy żeglarskie w SP 10 okazują się kuźnią talentów

Facebook Twitter

Wojciech Wójcik zdobył 8. miejsce podczas regat w Kolonii w Niemczech i prowadzi w rankingu w Pucharze Polski, a jego klubowy kolega Karol Gaj zajmuje III miejsce w eliminacjach do Ogólnopolskiej Olimpiady Dzieci i Młodzieży.

Żeglarze są na co dzień uczniami klasy żeglarskiej w Szkole Podstawowej nr 10.  Karol podobnie jak jego rówieśnicy rozpoczął przygodę z żeglarstwem kilka lat temu:

Byłem w 3 klasie, na jednej z lekcji poszliśmy na salę gimnastyczną, opowiedzieli o żeglarstwie, zaproponowali każdemu przyjście do sekcji. Mnie zaciekawili, rodziców też, spodobało mi się, później dołączyłem do klasy żeglarskiej. (…) W tygodniu mamy 8 godzin na wodzie. (…)

Uczniowie łączą żagle z nauką

Klasy żeglarskie działają w SP 10 w Rybniku od 2007 roku. Mówi trener TS Kuźnia Rybnik:

Agata Mrugalska: Uczą się dzieci, które chcą nauczyć się żeglować, a po drugie chcą zdobywać laury w żeglarstwie, te klasy pomagają im w tym, ułatwiają im, mogą trenować w czasie lekcji. Te dzieci w naszej szkole przyjeżdżają nad zalew i żeglują od samego rana, bywa tak, że treningi zaczynają się o 8.00 i trwają 3 godziny. Później torba na plecy i do szkoły na matematykę, polski, na naukę, taka szkoła pod żaglami, wychowanie przez żeglarstwo od najmłodszych lat.

Żeglarstwo jak każdy sport uczy dyscypliny i radzenia sobie w trudnych sytuacjach:

Agata Mrugalska: Żeglarstwo uczy mnóstwa kompetencji – dyscyplina, ogarnianie sprzętu, walka z żywiołem – woda, słońce, wiatr. Zwracamy uwagę na kompetencje, które wpływają na budowanie teamu, na pomoc wzajemną, muszą pomóc sobie przewieźć łódkę, przygotować ją, wiedzą jak zachować się bezpiecznie na wodzie.

Nauka w klasach żeglarskich jest bezpłatna. Rybnicką szkołę pod żaglami odwiedził Arkadiusz Żabka.

Zobacz zdjęcia:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj