Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolorowy świat Jana Koloczka. Nowa wystawa w muzeum w Raciborzu

Facebook Twitter

Otwarcie wystawy odbędzie się w piątek (9.09.) o godzinie 18.00. Miejsce ekspozycji - budynek muzeum przy ul. Gimnazjalnej 1 w Raciborzu. To wystawa ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej i Bogdana Jasińskiego. Jan Koloczek urodził się w 1964r. w Otmuchowie. Od dziecka jest mieszkańcem Nysy.

raciborski rynek

Zdolności plastyczne przejawiał od dziecięcych lat

W młodości poszukiwał swojej drogi życiowej – 2 lata studiował filozofię na Uniwersytecie w Poznaniu, był ślusarzem w Fabryce Samochodów Dostawczych w Nysie, pracował w kopalni na Górnym Śląsku, podczas służby wojskowej był strzelcem wyborowym w jednostce specjalnej. Cały czas malował obrazy oraz podejmował próby rzeźbienia w drewnie. Zdobił przedmioty codziennego użytku.

Jego działalność artystyczna trawa przeszło 30 lat

Artysta stworzył własny, niepowtarzalny styl. W Jego obrazach i rzeźbach najbardziej charakterystyczna jest wielobarwność. Artysta nigdy nie stosuje barw podstawowych. Kolory uzyskuje poprzez mieszanie kilku farb. Dzięki wyczuciu kolorów i malarskiej wyobraźni tworzy niezwykle barwne kompozycje. Początkowo malował głównie farbami olejnymi, w późniejszym czasie stosował głównie farby akrylowe. Najważniejsza jest dla niego sztuka, kreowanie światów, wariacji na pewien temat. Stworzył swoją wizję świata pełną symboliki, zindywidualizowaną, niepowtarzalnie kolorową. Te kolory i barwy istnieją wyłącznie w wyobraźni Jana Koloczka. Przez pierwsze 25 lat artysta głównie zajmował się rzeźbą. W ostatnich latach z powodów zdrowotnych do wyrażania twórczości pozostało mu malarstwo. Jan Koloczek często inspiruje się tematyką religijną. Wśród Jego prac znajdziemy przedstawienia Chrystusa i Maryi, świętych m.in. Jana Chrzciciela i św. Jakuba, motywy biblijne – Adam i Ewa w raju, Rajski ptak, Akt kuszenia, Drzewo życia, Genesis, Arka. Ulubionym motywem Jego sztuki są różnorakie anioły Anioł snu, Odrodzenie, Gwiazdy życzeń. Anielskie skrzydła są wg Niego wyrazem wolności. Motyw skrzydeł pojawia się także w cyklu Motyle z 2009 r. Częstym tematem twórczości Jana Koloczka są kobiety, w których Artysta dostrzega barwny i emocjonalny żywioł Kraina ognia i lodu, Latawiec, Mozaika. W Jego pracach znajdziemy mnóstwo wątków związanych z naturą, m.in. rzeźby przedstawiające poszczególne miesiące, żywioły – wodę, ogień, wiatr. Częstym tematem podejmowanym przez Koloczka jest wszechświat i kosmos Moja Ziemia, Matka Ziemia, Wir światła, Galaktyka, Kosmiczne drzewo.

Pierwszy raz zaprezentował swoje prace w 1999 r. podczas imprezy Lato Kwiatów w Otmuchowie. W 2000 r. wystawiał swoje prace na wystawie w Szkole Podstawowej nr 5 i w Technikum Rolniczym w Nysie oraz w Galerii Zamkowej Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. W 2002 r. rzeźby Jana Koloczka zaprezentowało Muzeum w Nysie. Artysta kilkukrotnie uczestniczył w Wystawie Twórczości Ludowej Pogranicza Polsko-Czeskiego w Prudniku oraz w wydarzeniach kulturalnych organizowanych przez Muzeum Wsi Opolskiej. W roku 2009 miała miejsce wystawa rzeźb Jana Koloczka Gwiezdny pył. Magiczny świat Jana Koloczka w Muzeum Wsi Opolskiej. W 2011 r. w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach zaprezentowano wystawę monograficzną zatytułowaną Świat Jana Koloczka.

W 2016 r. w Muzeum w Prudniku zorganizowano wystawę RZEŹBA CZAS KOLOCZEK. W 2017 r. wystawa Marzenia w Muzeum Wsi Opolskiej i Muzeum w Rimařovie, w 2018 r. wystawa w Muzeum Ziemi Głubczyckiej, w 2019 r. Jan Koloczek – malowane marzenia w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu.

Prace Jana Koloczka znajdują się w zbiorach Muzeum w Prudniku, w Muzeum w Nysie, Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach oraz w zbiorach kolekcjonerów m.in. Stanisława Trefonia, Ilony Zając-Kozłowskiej i Bogdana Jasińskiego. Artysta cieszy się wielkim uznaniem prof. Mariana Pokropka, wybitnego znawcy polskiej sztuki nieprofesjonalnej, założyciela Muzeum Polskiej Sztuki Nieprofesjonalnej w Otrębusach.

mat. prasowe

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj