Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kolorz: Nie będzie trzech tygodni postojowego w 12 kopalniach

Facebook Twitter

Rząd ugina się pod naciskiem związków zawodowych. Ministerstwo Aktywów Państwowych podkreśla w oświadczeniu, że wstrzymanie wydobycia węgla w 12 kopalniach, nie oznacza w żadnym wypadku całkowitego zamknięcia tych kopalń.

Prowadzone będzie ograniczone wydobycie, prowadzone będą także roboty zabezpieczające przed naturalnymi zagrożeniami. Ministerstwo podkreśla też, że po trzech tygodniach kopalnie powrócą do normalnej pracy i nie ma więc mowy o likwidacji miejsc pracy.

Mówi Dominik Kolorz przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność”:

Nie będzie 3 tygodni postojowego na 10 kopalniach PGG i 2 kopalniach JSW. W dniu dzisiejszym (9.06.) i jutrzejszym (10.06.) w poszczególnych spółkach mają być ustalone harmonogramy pracy. W zdecydowanej ilości kopalń ze względów bezpieczeństwa i technologicznych – wydobycie będzie. Ono oczywiście nie będzie na wszystkie zmiany, ale będzie funkcjonować.

Przed spółkami węglowymi teraz niełatwe decyzje jak wybrać górników do pracy. Bo rząd postanowił, że ci którzy nie będą pracować mają otrzymać 100% wynagrodzenie:

Będzie musiała być wprowadzona rotacja, żeby to nie było tak, że ci którzy pracują, mają normalną dniówkę, tak samo jak ci, którzy są na postojowym. Jakoś to trzeba podzielić, ale to jest zadanie dyrekcji poszczególnych kopalń.

Dziś nie wiadomo w jakiej skali będą pracowały poszczególne kopalnie. W każdym zakładzie jest inna sytuacja, w związku z tym każda kopalnia będzie musiała ustalić indywidualny harmonogram pracy. Mimo, to przewodniczący Kolorz podkreśla w rozmowie z Arkadiuszem Żabką, że dalej jest pełen obaw o los górnictwa:

To, że w tej chwili nie mamy tych 3 tygodni przestoju, które by mogły na amen zamknąć kopalnie funkcjonujące w PGG – to dobrze. Natomiast, nikt nie jest w stanie odpowiedzieć nam na pytanie: Co w ogóle z sektorem górniczo-energetycznym? A to już niedaleka przyszłość.

Radio9 90: Dzisiaj spotkanie z zarządem PGG. Do 10 czerwca miały zostać przedstawione plany naprawcze dla górnictwa

Ja myślę, że przy tej sytuacji, przy totalnym zamieszaniu, które wprowadził premier Sasin, to wątpię , żeby jakiekolwiek racjonalne plany przez zarząd PGG były przedstawione.

Przypomnijmy, że Solidarność w stanowisku skierowanym do Premiera napisała w poniedziałek (08.06.), że kategorycznie domaga się natychmiastowego wycofania decyzji wicepremiera i ministra aktywów państwowych o wstrzymaniu od 9 czerwca na trzy tygodnie wydobycia w 10 kopalniach PGG. Zaapelowała też do premiera o objęcie osobistym nadzorem górnictwa węgla kamiennego w Polsce, by nie pozostawiać tych kompetencji wicepremierowi Jackowi Sasinowi, któremu brakuje podstawowych umiejętności do sprawowania nadzoru właścicielskiego nad sektorem wydobywczym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj