Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolorz w Radiu 90: Porozumienie metanowe. Staramy się naprawić to, co przespał polski rząd

Facebook Twitter

To bardzo trudny kompromis, ale staramy się naprawić to, co przespał polski rząd- tak o wstępnym porozumieniu w sprawie rozporządzenia metanowego, mówił Dominik Kolorz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Przypomnijmy, kopalniom groziła szybsza likwidacja przez unijne limity emisji metanu.

Transformacja energetyczna
Fot. JSW / Dawid Lach

Przyjęcie projektu w pierwotnej wersji nakładało na polskie górnictwo wymogi niemożliwe do spełnienia. W środę w Parlamencie Europejskim polscy europarlamentarzyści po nacisku związkowców wprowadzili zmiany korzystne dla polskiego górnictwa:

Radio 90: To jest sukces związkowców, europarlamentarzystów?

Dominik Kolorz: To jest sukces Polski. Myśmy pokazali, bo to prawie trzy tygodnie temu spotkaliśmy się z eurodeputowanymi z każdej strony politycznej. Udało nam się uniknąć wszystkich sporów politycznych wzajemnych uszczypliwości. Ustaliliśmy, że wszystkie ręce na pokład, wspólnie działamy po to, żeby to rozporządzenie zmienić. Staramy się naprawić to, co przespał polski rząd i to jest łagodne określenie. Mało brakowało, a rzeczywiście rządzący doprowadziliby do katastrofy, bo olali ten temat- tak to trzeba nazwać. Myśmy już podczas negocjacji umowy społecznej zwracali uwagę na to, że szykują się dwa rozporządzenia, które są bardzo niebezpieczne dla górnictwa.

Dominik Kolorz szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności

Porozumienie metanowe. „Staramy się naprawić to, co przespał polski rząd, osiągnęliśmy kompromis”

Nowe mniej restrykcyjne przepisy są bardziej korzystne dla polskich kopalń- mówił poranny gość Radia 90:

Dominik Kolorz: To bardzo trudny kompromis. Wiem, że będą tacy, którzy będą to kontestować, pojawiają się głosy, że sprzedaliście te polskie górnictwo itd. To jest skrajna nieprawda. Przypomnę, że jeszcze dwa tygodnie temu to na stole w Komisji Europejskiej leżał dokument, z którego wynikało, że na 1000 wydobytych ton węgla będzie można emitować tylko 0,5 kilograma metanu. W tej chwili jest tak, że jest 5 ton metanu na 1000 wydobytych ton węgla. Ta ilość metanu będzie się liczyć na operatora. Przede wszystkim, co najważniejsze w tym kompromisie to jest to, że nie będzie już funkcjonował system kar, tylko każde państwo członkowskie będzie sobie mogło wybrać ten system dodatkowego podatku, jakby go nie nazwać.

Wstępne porozumienie to dopiero pierwszy krok, przed nami jeszcze kilka głosowań. Cała rozmowa Arkadiusza Żabki z Dominikiem Kolorzem szefem śląsko-dąbrowskiej Solidarności do zobaczenia poniżej:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj