Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kolumna Maryjna na raciborskim rynku już po remoncie

Facebook Twitter

Renowacja kolumny trwa od początku sierpnia bieżącego roku. Kolumna z 1727 roku została dokładnie oczyszczona. "Nowe złocenia na czystym naturalnym kamieniu już pięknie błyszczą na raciborskim rynku"- informują urzędnicy.

fot.raciborz.pl

Zakres prac obejmował między innymi dokładne oczyszczenie figury z brudu, porostów, glonów i patyny, ale też z wtórnych uzupełnień kamienia, założonych w latach 90. XX w. Stare kity i spoiny odchodziły już od kamienia. Wykonano nowe uzupełnienia w miejscach koniecznych pozostawiając maksymalną powierzchnię odsłoniętego naturalnego, odczyszczonego kamienia. Wykonano nowe fugi na styku bloków piaskowca i pozostawiono je odsłonięte.

fot.raciborz.pl

Kolumna Maryjna została wyrzeźbiona w 1727 r. przez Johanna Melchiora Österreicha jako wotum dziękczynne za opuszczenie miasta przez zarazę. Przedstawia Marię Niepokalanie Poczętą (w popularnym dla stylu barokowego typie Immakulaty), z lilią w ręce, aureolą z 12 gwiazd i wężem pod stopami, stojącą na kuli ziemskiej wspartej na słupie obłoków w otoczeniu putt. Jest to zobrazowanie tekstu godzinek do NPNMP: „Ja mieszkam na wysokościach i tron mój w słupie obłoku”. Kolumna została posadowiona na okazałym cokole, na narożnikach którego stoją pełnopostaciowe rzeźby patronów: św. Marcelego, św. Floriana i św. Sebastiana.

Odbiór został rozpoczęty z udziałem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Łukasza Konarzewskiego. 25 października I Zastępca Prezydenta Miasta Dawid Wacławczyk wspólnie z miejską konserwator zabytków Marią Olejarnik wspólnie dokonali symbolicznego włożenia lilii w ręce Matki Bożej.

fot.raciborz.pl

Renowacja była możliwa dzięki staraniom władz Miasta Racibórz i wsparciu finansowym Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w kwocie 50 tys. zł.

Czytaj także:

Podobne tematy

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2021