Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Komentarz starosty cieszyńskiego o wprowadzeniu restrykcji

Facebook Twitter

Powiat cieszyński znalazł się w tzw. żółtej strefie. Od soboty obowiązywać w nim będą ograniczenia nie tak dotkliwe, jak w strefach czerwonych, ale mieszkańcy i przede wszystkim turyści muszą przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości.

Mieczysław Szczurek starosta cieszyński

Dotyczą one organizacji wydarzeń sportowych, kulturalnych, ilości osób w lokalach czy ogródkach, kinach siłowniach, parkach rekreacyjnych czy uroczystościach rodzinnych. Mówi starosta cieszyński Mieczysław Szczurek:

Nie podoba mi się ta sytuacja, kiedy po raz kolejny władze, trochę zaskakują nas obostrzeniami. Natomiast traktuję to jednak trochę inaczej niż to, co było kilka tygodni temu. Wtedy obostrzeniom objęto całe województwo. Nie zastanawiając się chyba za bardzo jak wygląda sytuacja. Natomiast w tej chwili, tym obostrzeniom poddawane są różne powiaty, nie tylko z naszego województwa. To pozwala mi myśleć, że jednak podchodzi się do tego w sposób fachowy, rzeczowy patrząc na to, gdzie jest najwięcej zakażeń.

Starosta Mieczysław Szczurek apeluje o zachowanie rozsądku, rozwagi, ale przede wszystkim odpowiedzialności. Zachęca do ograniczania wizyt w miejscach, w których mogą się gromadzić ludzie i zachęca do noszenia maseczek i utrzymywania dystansu społecznego.

Poniżej treść całego oświadczenia starosty cieszyńskiego Mieczysława Szczurka.

Stanowisko Mieczysława Szczurka, Starosty Cieszyńskiego ws. wprowadzenia „żółtej strefy” na terenie powiatu cieszyńskiego przez Ministra Zdrowia

Szanowni Państwo, Drodzy Mieszkańcy!

Wiem, że Mieszkańcy Powiatu Cieszyńskiego są świadomi poważnego zagrożenia, jakim jest pandemia patogenu SARS-CoV-2, który doprowadza do groźnej choroby zakaźnej COVID-19. Widzę, jak bardzo wszyscy troszczą się o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, za co Wam serdecznie dziękuję! Niestety, pomimo tego, co udało się nam w walce z COVID-19 wspólnie osiągnąć, w dalszym ciągu istnieje realne zagrożenie wynikające z trwającej pandemii. W związku z powyższym, w czwartek (6.08.2020 r.) Minister Zdrowia opublikował listę powiatów, w których wracają obostrzenia. Na ministerialnym wykazie powiatów znalazł się również powiat cieszyński, zakwalifikowany na chwilę obecną jako tzw. „żółta strefa”. Powyższa lista powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy. Lista powiatów, w których obowiązują dodatkowe obostrzenia, będzie poddawana bieżącej analizie i będzie się zmieniać, planuje się jej modyfikację dwa razy w tygodniu.

Podsumowując – od soboty, 8 sierpnia 2020 r. Minister Zdrowia w związku ze wzrostem liczby zakażeń wprowadza w powiecie cieszyńskim regionalne obostrzenia tzw. „żółtą strefę”, dlatego postanowiłem zaapelować do wszystkich mieszkańców o przestrzeganie wprowadzonych kolejnych obostrzeń. Proszę Was o zachowanie dystansu społecznego oraz zakładanie maseczek w przestrzeni publicznej. Przypominam również, że jeżeli przemieszczacie się do powiatu, oznaczonego jako „strefa czerwona”, należy sprawdzić, jakie aktualnie tam zostały wprowadzone obostrzenia, by móc się do nich dostosować.

Z czym wiąże się wprowadzenie „żółtej strefy” w naszym Powiecie? Zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

W związku, z tym, że zagrożenie zakażeniem się patogenem SARS-Cov-2 jest ciągle bardzo realne, proszę wszystkich Mieszkańców oraz turystów przebywających na terenie powiatu cieszyńskiego o zachowanie rozsądku, rozwagi, ale przede wszystkim odpowiedzialności za drugiego człowieka! Jeżeli to możliwe, nadal ograniczajcie wizyty w miejscach, w których mogą się gromadzić liczne skupiska ludzi! Przypominam, że wspólnie możemy uniknąć zakażenia się koronawirusem, m.in. zakładając maseczki i utrzymując dystans społeczny. Co ważne, należy również na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia.

Drodzy Mieszkańcy!

Jeżeli dostrzeżecie u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy, takie jak podwyższona temperatura, kaszel, duszności lub mieliście albo mogliście mieć kontakt z osobą, która jest lub mogła zostać zakażona koronawirusem, w pierwszej kolejności telefonicznie skontaktujcie się ze Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Cieszynie lub zgłoście się do najbliższego oddziału zakaźnego np. Szpitala Śląskiego w Cieszynie.

Mieczysław Szczurek, Starosta Cieszyński

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 4 grudnia 2020