Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Komisja WUG-u w sprawie wypadku w KWK Zofiówka. Co ustalono?

Facebook Twitter

Znamy wyniki prac komisji Wyższego Urzędu Górniczego, która badała okoliczności tąpnięcia oraz przyczyn wypadku w kopalni Zofiówka. Przypomnijmy w kwietniu tego roku w tym zakładzie JSW, w wyniku wstrząsu na głębokości 900 metrów zginęło 10 górników.

Kopalnia Zofiówka, kwiecień 2022

Wczoraj (27.10.) komisja przedstawiła swój raport.

Przyczyną zdarzenie był wstrząs wysokoenergetyczny, który doprowadził do tąpnięcia i zniszczeń wyrobiska

– mówi dyrektor departamentu Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach, który kierował pracami komisji, Zbigniew Rawicki.

Zbigniew Rawicki: Ten wstrząs również doprowadził, to tąpnięcie, do nagłego wypływu dużej ilości metanu do atmosfery w tym wyrobisku. Do wyrobiska wydzieliło się prawie 125 tys. m3 metanu, a to z kolei spowodowało sytuację, że był okres czasu, że wyrobisko wypełnione było w 100% metanem. To doprowadziło do tego, że na 10 poszkodowanych aż 6 tylko i wyłącznie zginęło w wyniku uduszenia. To wykazała sekcja zwłok. 2 osoby miały oznaki uduszenia i obrażenia mechaniczne. 2 osoby miały obrażenia mechaniczne, które doprowadziły do śmierci.

Węgiel w rejonie katastrofy był szczególnie nasycony metanem, co wykazały specjalistyczne badania, ale w tym miejscu można było prowadzić eksploatacje

– dodaje dyrektor Rawicki.

Zbigniew Rawicki: Chcę wyraźnie podkreślić, że sam fakt, że ten węgiel z otoczenia tego wyrobiska był zaabsorbowany tym gazem, to jeszcze nie oznaczało, że w wyrobisku w atmosferze, która oddychali ludzie, było za dużo metanu. Po prostu wstrząs uszkodził wentylację, która to wyrobisko przewietrzała i w połączeniu uszkodzonej wentylacji z nagłym wypływem gazu, to było bezpośrednim powodem, że wyrobisko zostało wypełnione prawie w 100% gazem.

Komisja sformułowała 20 wniosków. Uznała, że było to zdarzenie tak zwane geogazodymamiczne, które spowodowało zniszczenia struktury skał i węgla w otoczeniu wyrobiska i nagły wypływ dużej ilości gazu. Jak mówi dyrektor Rawicki:

Zagrożenie to jest znane w polskim górnictwie, ale nie było powszechne i nie prowadzono do tej pory nad nim prac badawczych, a co za tym idzie, nie było profilaktyki pod jego kątem.

Zbigniew Rawicki: W tym rejonie zagrożeń naturalnych, jakie w Polsce są znane, z resztą i na świecie. Zagrożenie tąpaniami, zagrożenie metanowe, wyrzutem gazów i skał, zagrożenie wyrzutem pyłu węglowego, wodne, komisja w odniesieniu do każdego z tych zagrożeń nie stwierdziła, żeby były prowadzone złe prognozy. A co za tym idzie zła profilaktyka. Jednym z wniosków komisji jest właśnie to, że niestety do katalogu zagrożeń występujących w podziemnych wyrobiskach będzie trzeba wprowadzić również zagrożenie geogazodynamiczne.

Dodajmy, że komisja Wyższego Urzędu Górniczego, która badała okoliczności tąpnięcia oraz przyczyn wypadku w kopalni Zofiówka oceniła, że akcja ratownicza była prowadzona prawidłowo.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj