Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Komorowski w Wiśle zapewniał Janukowycza o chęci pomocy w zbliżeniu Ukrainy do UE

Facebook Twitter

Prezydenta Słowacji i prezydenta Ukrainy gościł w swojej rezydencji na Zadnim Groniu Prezydent RP Bronisław Komorowski. Trzy głowy państw spotkały się, by omawiać kwestię zbliżenia Ukrainy do Unii Europejskiej.

To spotkanie w gronie dobrych sąsiadów – mówił do swoich gości prezydent Komorowski:

Spotykamy się w momencie, kiedy będą ważyły się losy niesłychanie ważnego wysiłku, skutku odważnego wysiłku Ukrainy jeśli chodzi o wynegocjowanie i wstępne podpisanie umów stowarzyszeniowych. To także efekt osobistego zaangażowania i pracy pana prezydenta Janukowycza. Chcemy pomóc Ukrainie w uzyskaniu finalnego, ważnego efektu, jakim byłoby podpisanie, a potem ratyfikowanie umów stowarzyszeniowych właśnie w listopadzie bieżącego roku w Wilnie.

Zdaniem prezydenta Komorowskiego, Wiktor Janukowycz wykonał wiele gestów i decyzji, w kwestii istotnej z punktu widzenia odbudowy dobrego wizerunku Ukrainy w krajach Unii Europejskiej, a związany z dwoma nazwiskami – Julii Tymoszenko i Jurija Łucenko. Wiktor Janukowycz stwierdził, że jest to bolesna sprawa, ale jak zaznaczył – te sprawy powinny być rozpatrywane w drodze postępowania sądowego. Dał tym samym do zrozumienia, że jest to wewnętrzna sprawa Ukrainy:

Prezydent Słowacji zaznaczał, że to spotkanie nie jest pierwszym w takim gronie. Wszyscy dbamy o dobre stosunki pomiędzy krajami. Nie są one złe, ale chcemy, by były jeszcze lepsze – podkreślał prezydent Słowacji Ivan Gaszparovicz. Jak dodał, gdyby nie doszło do podpisania umowy stowarzyszeniowej, to zamroziłoby te rozmowy na dłuższy czas. Dlatego obaj obiecaliśmy pomoc, pod warunkiem, że Ukraina będzie spełniała te warunki, do których się zobowiązała – mówił dziennikarzom Gaszparovicz:

Wizycie prezydentów w Wiśle towarzyszyło ogromne zainteresowanie mediów. Akredytowało się tutaj kilkudziesięciu reporterów i wielu fotoreporterów.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lutego 2024