Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kompania Węglowa odda emerytom górniczym tonę węgla, którą odebrała w roku 2014

Facebook Twitter

Najpierw węgiel odebrali, teraz - widząc, że przegrywają sprawy w sądach - deputat przywrócili. Jak już was informowaliśmy Kompania Węglowa odda emerytom górniczym tonę węgla, którą odebrała w roku 2014. Do tej pory do sądów trafiło wiele tysięcy pozwów o przywrócenie zabranej tony węgla.

Górniczy emeryci bez problemu sprawy te wygrywali. W pisaniu pozwów pomagali im prawnicy, między innymi Fundacja Obrony Praw Człowieka z Rybnika wraz z Towarzystwem Miłośników Rydułtów.

Jak widać, Kompania Węglowa ugięła się pod naporem kilkunastu tysięcy ludzi tylko skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Rydułtów i Fundacji Obrony Praw Człowieka, a wiemy, że pozwów poszło sporo więcej. To był szereg czynności prawnych – od pierwszych analiz prawnych, czy ten deputat w ogóle jest odzyskiwalny, poprzez sporządzanie analiz prawnych na etapie jak Kompania wykonywała jakieś ruchy na przykład odbierając również pismem deputat za 2015 rok. Każdorazowo świadczyliśmy to zaplecze prawne, tu prawnicy z fundacji, cały departament prawny.

Bartosz Sapota z Fundacji Obrony Praw Człowieka zwraca jednak uwagę, że choć decyzja Kompanii cieszy to niepokojące jest różnicowanie emerytów.

Po raz kolejny zachowanie Kompanii wskazuje na to, że różnicuje ona prawa i obowiązki ludzi. Ci górnicy, którzy chcieliby odzyskać deputat – ten, który im odebrano – w węglu, mogą to zrobić właściwie do połowy roku. Natomiast ci, którzy pobierają deputat w gotówce, okazuje się, że znowu ich roszczenie jest przesunięte do 2015 roku do grudnia, czyli o równy rok. Nikt nie mówi o odsetkach, nikt nie mówi o tym, czy nie będzie kolejnego przesunięcia, dlatego fundacja dalej stoi na stanowisku, że będziemy występowali do sądu o wcześniejszą zapłatę.

Dodajmy, że zgodnie z przepisami emerytom przysługuje 2,5 lub 3 tony węgla rocznie. Ci, którzy nie odbierają węgla, otrzymują jego równowartość w gotówce. W roku 2014 Kompania Węglowa chciała ich pozbawić 1 tony. Co ważne zarząd spółki nie wycofał się z decyzji dotyczącej całkowitej likwidacji prawa do bezpłatnego węgla dla emerytów i rencistów górniczych od stycznia przyszłego roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj