Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koncentratory tlenu trafiły do strażaków ochotników z gminy Godów

Facebook Twitter

To urządzenia pomagające w rehabilitacji chorych np. na Covid-19, ale nie tylko. Dwa urządzenia trafiły już do OSP w Godowie i Gołkowicach. Będą z nich mogli korzystać nieodpłatnie chorzy mieszkańcy gminy. Kolejne dwa koncentratory wkrótce pojawią się na wyposażeniu OSP w Łaziskach i Skrzyszowie.

Urządzenia zakupiono ze środków budżetowych Gminy Godów. Ponieważ tlenoterapii nie można stosować na własną rękę, koncentratory docelowo trafią do ośrodków zdrowia na terenie gminy, skąd będą udostępniane potrzebującym mieszkańcom. Nadzór nad ich wykorzystaniem w warunkach domowych będzie sprawował wykwalifikowany personel medyczny.

Koncentrator tlenu to specjalistyczne urządzenie medyczne, służące podawaniu pacjentowi powietrza ze zwiększoną zawartością tlenu. Aparat pobiera powietrze z otoczenia, następnie absorbuje azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w stężeniu nawet do 98%. Mówimy wówczas o tlenie medycznym. Sprzęt dodatkowo filtruje, oczyszcza i nawilża podawany gaz. Aktywnie pracujące urządzenie zapewnia niewyczerpalne źródło tlenu, z którego można korzystać w dowolnym czasie, bądź w ramach potrzeb rehabilitacji. Tego typu tlenoterapia pozwala na lepsze natlenienie krwi w sytuacjach, w których saturacja, jest poniżej normy. Koncentratory tlenu uznawane są za lepszą alternatywę dla butli tlenowych, gdyż nie stwarzają ryzyka wybuchu i nie wymagają wymiany zasobnika tlenu. Aparaty są bardzo proste w obsłudze, dlatego świetnie sprawdzają się w użytku domowym, także w przypadku osób starszych.

Koncentratory tlenu mają szerokie spektrum zastosowań. Są bardzo przydatne w leczeniu chorób płuc czy serca przebiegających z niewydolnością oddechową.

Celem zakupu aparatów przez Gminę Godów jest ich bezpłatne udostępnianie (wynajmowanie) potrzebującym mieszkańcom w warunkach domowych, mającym problemy z oddychaniem, związane ze zmniejszoną saturacją i niedoborem tlenu, w szczególności tym, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem i mającym objawy choroby COVID-19.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 30 marca 2023