Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koncert Pieśni Neapolitańskich w Boguszowicach. Kolejna opcja na ten weekend

Facebook Twitter

W sobotę (28.05.) o godz. 18.00 w Domu Kultury w Boguszowicach odbędzie się Koncert Pieśni Neapolitańskich. Koncert w wykonaniu tenora - Juliusza Ursyna-Niemcewicza z towarzyszeniem Orkiestry im. F. Telemanna pod kierownictwem Piotra Sadowskiego wprowadzi wielbicieli muzyki w iście wakacyjny, włoski klimat. Jak słyszymy w DK Boguszowice, wejściówki to świetny pomysł na prezent z okazji Dnia Matki.

fot.dkboguszowice.pl

Program muzyczny koncertu jest wypełniony radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji pieśniami, które nawiązują do muzyki ludowej pochodzącej z okolic Neapolu. Do najbardziej znanych utworów tego gatunku, które na pewno usłyszymy należą; Santa Lucia, O sole mio, Torna a Surriento, Core n’grato. Pieśni neapolitańskie są znane i lubiane na całym świecie po przez co szybko stały się synonimem Włoch.

Początki pieśni neapolitańskiej sięgają XVIII-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu (jako przerywnik muzyczny opery seria) i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Początek pieśni neapolitańskiej w dzisiejszym znaczeniu tego terminu sięga roku 1835, kiedy to odbył się pierwszy festiwal w Piedigrotta w Neapolu. Był on organizowany mniej lub bardziej regularnie do pierwszych lat po drugiej wojnie światowej. Pierwszą triumfatorką festiwalu stała się pieśń „Te voglio bene assaje”, która zyskała dużą popularność. Autorstwo jej melodii przypisuje się Gaetano Donizettiemu. Złoty wiek pieśni neapolitańskiej to przełom XIX i XX wieku, kiedy stała się ona popularna poza granicami Włoch dzięki milionom emigrantów, którzy opuścili swój kraj (w tym Neapol). Pieśń neapolitańska szybko stała się synonimem Włoch na całym świecie. Znany włoski tenor, Enrico Caruso, wywodził się z Neapolu, a w Ameryce, poza normalnym repertuarem operowym, nagrał również wiele piosenek neapolitańskich (dla wytwórni RCA); śpiewał je też często jako bisy po występie w Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Podobny zwyczaj miał również inny znany tenor Luciano Pavarotti.

Do spopularyzowania pieśni neapolitańskich przyczynił się też fakt, iż mieli je w swoim repertuarze czołowi amerykańscy wykonawcy jak Elvis Presley (m.in. „It’s Now or Never” – anglojęzyczna wersja „’O sole mio”).

Orkiestra im. Telemanna powstała w 1993 roku w Bielsku-Białej. Przy współpracy z wieloma muzykami i wokalistami Europy, wystąpiła na wielu scenach, m.in. w takich miejscach jak: Weiler(Niemcy) i Wissembourg(Francja), Londyn(Anglia), Weiler(Niemcy) wspólnie z „Sinfonia Algovia”.

Muzycy Orkiestry im. Telemanna brali udział w wielu festiwalach muzycznych w Polsce, m.in. w: Lublinie, Katowicach, Cieszynie, Żywcu, Mikołowie, Starachowicach, Trzebnicy, Zelowie, Jędrzejowie, Leżajsku.

Orkiestra wystąpiła z Kają Danczowską na „XVII Międzynarodowej Dekadzie Muzyki” w Cieszynie (październik 2006) oraz w 2008 r. na koncertach „Viva Vivaldi” w Cieszynie i Bielsku-Białej. W 2005 r. zainicjowała koncerty sylwestrowe w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W kwietniu 2008 r. wspólnie z chórem i solistami zaprezentowała oratorium „Mesjasz” G.F.Haendla w Katowicach, Bielsku-Białej i Żywcu. W październiku 2008 r. orkiestra wykonała wspólnie z chórem i solistami „Requiem” W.A.Mozarta w Bielsku-Bialej i Żywcu. W Bielsku-Białej orkiestra regularnie koncertuje w Bielskim Centrum Kultury – „Muzyczna Ballada Europy”, w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej – ”Muzyka dawna i Muzy” i „Walce Straussa“. Orkiestra występuje podczas “Vivaldi Festival”,”Koncerty u św.Mikołaja”, ”Wakacje z muzą”. W Żywcu koncertuje w cyklu “Najpiękniejsze melodie świata”.

Orkiestra nagrała płyty CD: “Barocco con fuoco”,”Viva Espańa”,”Muzyczna Ballada Europy”,”Ad Dei Gloriam” i „Cztery pory roku” A.Vivaldiego.
Zespół otrzymał nagrodę „Za dotychczasową działalność” w dziedzinie kultury w Bielsku-Białej „Nominacja-Ikar 2001”. Honorowy Dyplom – Ikar 2008 w dziedzinie kultury i sztuki w Bielsku-Białej.

Do spopularyzowania pieśni neapolitańskich przyczynił się też fakt, iż mieli je w swoim repertuarze czołowi amerykańscy wykonawcy jak Elvis Presley (m.in. „It’s Now or Never” – anglojęzyczna wersja „’O sole mio”).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj