Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Koncert Wojciecha Ciuraja „Iskry w popiele” w WCK

Facebook Twitter

W piątek, 13 grudnia w Wodzisławskim Centrum Kultury odbędzie się koncert promujący płytę wydaną na 100-lecie rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Wojciech Ciuraj

Koncert Wojciecha Ciuraja „Iskry w popiele” skierowany będzie do młodzieży wodzisławskich szkół ponadpodstawowych. Koncert ten to rockowo-folkowe piosenki opowiadające tą burzliwą historię. Do projektu został zaproszony wybitny śląski artysta, Józef Skrzek. Natomiast w roli lektora na płycie podjął się znakomity aktor Marian Dziędziel. Wizualizacje historyczne (na koncercie) przygotuje historyk dr Jacek Kurek.

Płyta została wydana dokładnie na 100-lecie wybuchu I Powstania Śląskiego, czyli 17.08.2019 r i jest bardzo ceniona przez recenzentów i fanów. W warunkach koncertowych album będzie odegrany zgodnie z właściwą chronologią, by w sposób ciekawy opowiedzieć burzliwą historię regionu. Poszczególnym utworom towarzyszyć będą wyświetlane na scenie materiały archiwalne (zdjęcia, dokumenty, mapy), by jak najwierniej oddać ducha tej historii. Jej uproszczony podział można przedstawić następująco: 1) Narodziny idei, przygotowania 2) Wybuch i przebieg 3) Porażka i jej konsekwencje.

Naszym celem nie jest rekonstrukcja historyczna, choć przygotowanie merytoryczne było pierwszym etapem pracy, a opowiedzenie tej historii w poruszający sposób. Taki, który pobudzi ciekawość widzów. Oddziaływanie na różne zmysły w oprawie koncertowej z pewnością może odnieść oczekiwany skutek

– informuje Wojciech Ciuraj.

Wojciech Ciuraj jest liderem wodzisławskiej formacji Walfad. Wraz z grupą wydał 4 płyty, saportował takie gwiazdy jak Marillion, Procol Harum czy Riverside na 8 koncertach w Polsce. Karierę solową rozpoczął w 2017 roku albumem Ballady Bez Romansów, który tak przypadł do gustu fanom w Japonii, że zaprosili go na festiwal (2 koncerty-Osaka i Tokio) w dniach 12 i 14.10.2019 r.

 To ciekawy projekt, do którego z przyjemnością dołączyliśmy jako miejska instytucja kultury. Wspieranie lokalnych artystów i pielęgnowanie tożsamości regionalnej wpisuje się w profil działalności naszej placówki i tworzy kulturalny klimat miasta

– dodaje Krzysztof Jaroch, dyrektor Wodzisławskiego Centrum Kultury.

Koncert „Iskry w popiele” odbędzie się 13 grudnia 2019 roku, o godz. 11:00 w sali widowiskowej WCK. Bezpłatne wejściówki dostępne w „Stowarzyszeniu Humanistycznym Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy…”.

Głównymi organizatorami wydarzenia są: Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim oraz Stowarzyszenie Humanistyczne Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy…”. Współorganizator: Wodzisławskie Centrum Kultury.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj