Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Końcówka prac w ruinach w Tworkowie. Co potem? [FOTO]

Facebook Twitter

To niełatwa inwestycja, ale powoli zbliżamy się do końca - mówi Radiu 90 wójt Krzyżanowic, Grzegorz Utracki o pracach, jakie trwają w ruinach zamku w Tworkowie. Główne działania toczą się w zakresie odbudowania wieży jako widokowej oraz w dawnej wozowni.

fot.Urząd Gminy Krzyżanowice

O planach na wykorzystanie budynku mówi wójt Krzyżanowic Grzegorz Utracki:

Chcemy wykorzystywać ten budynek na takie aktywności kulturalne, plany mamy wobec tego budynku, zadaszonego dzisiaj. Chcemy go również zamknąć, by wiatr czy zła aura nie przeszkadzała nam w realizacji, np. wystaw, wernisaży, prelekcji czy jakiś tam koncertów. Sporo uzgodnień  było też dodatkowych z konserwatorem zabytków, sporo środków dodatkowych z budżetu gminy na to rada przeznaczyła. Ja myślę, że gdzieś tam pod koniec roku zakończymy i od wiosny będzie funkcjonował ten obiekt i udostępnimy go naszym mieszkańcom.

W trakcie prac okazało się, że zakres remontu musi być dużo większy niż pierwotnie zakładano. Posłuchaj co mówi wójt Krzyżanowic:

W gminie chcą, by to co zostało po zamku w Tworkowie było wciąż wykorzystywane przez mieszkańców i odwiedzane przez turystów:

Na pewno jest takim wyjątkowym pałacem, co prawda w ruinie, ale kiedyś był piękny, okazały i myślę, że dzisiaj ruiny też maja swój urok. A dodatkowo wieża widokowa, która pozwoli obserwować nie tylko te ruiny, ale także okolice, dolinę Odry, jest taka perełką, która bardzo dużo turystów ściągnie, jak również będzie cieszyła naszych mieszkańców.

Inwestycja pochłonie ponad 4 miliony złotych. Warto dodać, że mieszkańcy już korzystają z parku wokół ruin, który razem z basenem letnim, stawem Trzeciok oraz ze ścieżką Hroza tworzy unikalny kompleks na terenie Tworkowa.

Zobacz zdjęcia Urzędu Gminy w Krzyżanowicach:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj