Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Kończą rok szkolny ze wspomnieniami ze słowackiego…Rybnika!

Facebook Twitter

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej numer 23 w Rybniku, od 5 lat spotykają się i uczą razem z kolegami z miejscowości o tej samej nazwie, ale w Słowacji.

Zaczęło się od wspólnych projektów on-line, teraz regularnie się spotykają i wspólnie uczą angielskiego:

Postanowiliśmy zorganizować pierwsze, wspólne warsztaty językowe w miejscowości Smołdziński Las, my już od jakiegoś czasu do tej miejscowości jeździmy, prowadziliśmy już tam kiedyś takie warsztaty językowe, ale tylko dla naszej szkoły.

Radio 90: I było tak: Polacy z Rybnika i Słowacy z Rybnika na tych warsztatach mówili po angielsku?

Tak, w większości tak, ale odbywały się również zajęcia, podczas których Słowacy uczyli się języka polskiego, a Polacy słowackiego, a jak już nie dało się w języku polskim, ani w języku słowackim, ani angielski to już mówili na migi, albo w jakiś inny sposób.

– mówią nauczycielki języka angielskiego w SP 23 w Rybniku Stanisława Chmielarz i Ludmiła Pozimski i wspominają, że współpraca zaczęła się od warsztatów przyrodniczo- językowych.

Między polskim, a słowackim Rybnikiem jest około 330 kilometrów, ale różnice między miejscowościami są duże– mówią Jessica, Martyna i Karol:

Bardzo mi się podobało, powitali nas czereśniami, truskawkami i Ci ludzie tam taka inna atmosfera jest.

Nawiązaliśmy nowe przyjaźnie, które utrzymujemy do teraz.

Radio 90: A jest coś wspólnego, jeżeli chodzi o Rybnik też nasz, a ten który zastałaś na Słowacji?

Chyba nie. Inaczej tam jest (…).

W szkole w Niewiadomiu już zapowiadają, że będzie ciąg dalszy współpracy w ramach projektu „Twins of Rybnik”:

Jakaś wizyta może taka nauczycieli we wrześniu w Słowacji, być może w przyszłym roku kolejne warsztaty tym razem w Słowacji.

Do tej pory odbyły się trzy takie spotkania, pierwsze były w Polsce, kolejne były w Słowacji, w tym roku po raz kolejny w Polsce no i myśli, że w przyszłym roku znowu zostaniemy zaproszeni na Słowację. Szkoła mniej więcej naszych rozmiarów, ale miejscowość znacznie mniejsza i wydaje mi się, że życie płynie tam znacznie spokojniej niż u nas.

Rozmawiała Małgorzata Kmieciak.

Zobacz zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj