Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Konferencja w Rybniku: Śląsk bez węgla? Czy region da się uratować?

Facebook Twitter

Co będzie napędzało gospodarkę regionu, po tym jako górnictwo straci na znaczeniu? Co będzie wówczas motorem napędowym regionu? Odpowiedzi na te pytania szukano podczas konferencji w Rybniku zorganizowanej przez senatora Piotra Masłowskiego.

JSW

Konferencja w Rybniku o życiu w regionie po zakończeniu wydobywania węgla

Czy ten region da się uratować? To temat przewodni konferencji jaka odbyła się w Rybniku, gdzie naukowcy, samorządowcy, pracodawcy i biznesmeni zastanawiali się, co po węglu napędzać będzie regionalną gospodarkę. Co zrobić by pociąg zwany metropolią nie odjechał?

O tym, że to nie jest łatwy proces wie doskonale Piotr Kowol burmistrz Pszowa, gdzie choć minęło 12 lat od zamknięcia kopalni Anna, to miasto cały czas nie potrafi się z tego otrząsnąć:

Paweł Kowol: Najgorsze jest to, że miasta pozostają same. Tak jak Pszów, jeszcze przed okresem transformacji, tej szeroko pojętej, dumnej, o nazwie „transformacja terenów górniczych”, został pozbawiony zakładu. I to było najgorsze, bo zostaje miasto same z problemem.  Proces transformacji nie jest procesem łatwym, to nie jest strzelenie palcem, to będzie trwało. Ale mimo to jestem optymistą, wierzę, że się uda. Potrzeba zmiany, również społecznej, aby dokonywać zmian głębszych.

Paweł Kowol, burmistrz Pszowa

Przed ogromnymi wyzwaniami stoi też Miasto Rydułtowy. Z jednej strony kopalnia Rydułtowy która być może szybciej niż planowano skończy wydobycie, z drugiej hałda która jest zmorą mieszkańców. Kolejnym problem jest ciągle brak dalszego przebiegu drogi Pszczyna Racibórz a bez dobrego dojazdu trudno mówić o transformacji – zwraca uwagę burmistrz Rydułtów Marcin Połomski:

Marcin Połomski: Ja to podkreślam od czasu, jak powstały rady techniczne z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji przy marszałku. Ja cały czas mówię o naszym subregionie i o tym wykluczeniu. Planuje się dwie drogi regionalne, na które nie ma widoków, nie ma szans na ich realizację, a bez tych dróg my się nie będziemy transformować i to jest poważny problem. Tutaj jest jak najbardziej rola marszałka. Marszałek musi nas wysłuchać i musi zainwestować w ten region, żeby nie było wykluczenia komunikacyjnego. A jak jest wykluczenie komunikacyjne, to jest wykluczenie transformacyjne.

Marcin Połomski, burmistrz Rydułtów

Subregion musi zwiększyć swoja rolę w województwie śląskim – podkreśla Anna Masłoń-Oracz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie:

Anna Masłoń-Oracz: Dywersyfikacja miejsc pracy, czy to, żeby nie było monokultury, która tutaj akurat w tym regionie jest, wymaga absolutnie współpracy na poziomie władz wojewódzkich, żeby pociąg nie odjechał.  I tą lokomotywą tutaj są Katowice. To powoduje, że regiony peryferyjne mogą stać się regionami, które zaczną ubożeć. I tak naprawdę współpraca tu na poziomie lokalnym z lokomotywą wzrostu może spowodować, że ten region będzie  w stanie się podźwignąć.

Anna Masłoń-Oracz ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Michał Gawroński przewodniczący Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich, zwraca uwagę że w subregionie trzeba budować przedsiębiorczość wśród młodych ludzi:

Michał Gawroński: My jako federacja, która współpracuje w tak zwanym złotym trójkącie między nauką, biznesem, a samorządem, mamy nadzieję, że poprzez działania wszystkich tych organów, czyli i nauki, i samorządu i przedsiębiorców, będziemy mogli zatrzymać w tym regionie. Mamy nadzieję na rozwój miejsc pracy, zwiększenie atrakcyjności regionu dla młodzieży, ponieważ jak wszyscy wiemy jest ujemna demografia, jeżeli chodzi o ten region.

Radio 90: Co tych młodych ludzi może tu zatrzymać?

Michał Gawroński: Młodych ludzi zawsze mogą zatrzymać: przyjazne warunki pracy, duża atrakcyjność regionu pod kątem możliwości spędzenia czasu.

Michał Gawroński przewodniczący Śląskiej Federacji Przedsiębiorców Polskich

Organizatorem konferencji był senator Piotr Masłowski:

Piotr Masłowski: Zapowiadałem, że chciałbym wokół swojego biura senatorskiego zrobić jakiś zespół doradczy, ale wydaje mi się, że systematyczna rozmowa, dążenie do celu w postaci wyznaczenia sobie jakiś konkretnych pomysłów do zrealizowania, że to jest właściwa droga. My jesteśmy w miejscu, gdzie wiadomo, że przemysł związany z energetyką, taką tradycyjną, gdzie się zmieniło, to jest duża ilość pracy, istotny podatnik. Wokół tego bardzo często toczyło się życie naszych mieszkańców i trzeba się „wymyślić” na nowo.

Jak podkreśla parlamentarzysta w planach kolejne debaty, bo na pytanie co dalej z regionem nie odpowie ani Warszawa ani Katowice. Na miejscu był Arkadiusz Żabka.

Piotr Masłowski, senator RP

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj