Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kongres Młodych Ekonomistów – czyli jak na świat finansów patrzą młodzi ludzie

Facebook Twitter

W co warto w dzisiejszych inflacyjnych czasach inwestować, jak zmieniła się elektroniczna płatność od czasu pandemii, etyka - to tylko niektóre z tematów, jakie poruszono podczas Kongresu Młodych Ekonomistów w Rybniku.

Kongres Młodych Ekonomistów
Kongres Młodych Ekonomistów zorganizowała rybnicka filia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Kongres Młodych Ekonomistów ma stać się cyklicznym wydarzeniem

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania była rybnicka filia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Mówi dziekan Tomasz Zieliński:

Tomasz Zieliński: To jest inicjatywa, która miałaby zachęcić młodych ludzi, studentów i naszych gości ze szkół tutaj regionu rybnickiego, do tego, żeby zainteresowali się tym, co na uczelni najważniejsze, czyli efektami naszego kształcenia. Jest inicjatywa, która miała służyć otwarciu naszych studentów na publiczną prezentację własnego dorobku właśnie naukowego. Wydaje mi się, że troszeczkę za mało miejsca poświęcaliśmy chwaleniu się właśnie tym, co dla nas jest najważniejsze, czyli naszymi studentami.

Kamil Dudek – Kongres Młodych Ekonomistów

Kamil Dudek student UE z Rybnika, badał oszczędności w polskich gospodarstwach domowych.

Kamil Dudek: W czasie pandemii i w czasie pogorszenia tej całej sytuacji przestaliśmy tak bardzo zwracać uwagę na te oszczędności. A jednak jest to bardzo ważny aspekt. Załóżmy, że dysponujemy jakimiś dochodami i wydatkujemy je. Załóżmy, że teraz wszystkie nasze dochody miesięcznie wydatkujemy bieżąco. No i co w takim razie stanie się, kiedy przykładowo zepsuje nam się lodówka? Co teraz musimy zrobić? Zapożyczymy się? Będziemy u rodziny błagać, żeby nam pożyczyli? Albo pójdziemy do jakiegoś parabanku? To już się wiąże z jakimiś bardzo dużym ryzykiem.

Radio 90: Poduszka finansowa jest bardzo ważna.

Kamil Dudek: No dokładnie. Dlatego też chciałbym poruszyć ten temat oszczędności i pokazać, jak one są ważne w perspektywie zabezpieczenia się przed nagłymi wydatkami oraz niezależności finansowej.

Studentka Agnieszka Winkler zajęła się z kolei kwestią elektronicznych płatności:

Agnieszka Winkler: Moja prezentacja była na temat tego, jak covid wpłynął na płatności mobilne i bezdotykowe w Polsce, czyli np. płatności zbliżeniowe kartą.

Radio 90: Jak wpłynął covid? Mam wrażenie, że wszyscy płacili kartą.

Agnieszka Winkler: Tak, zdecydowanie były apele o to, żeby płacić bezgotówkowo ze względu na bezpieczeństwo tych płatności w przenoszeniu wirusów. Natomiast widać to przede wszystkim, że ludzie mniej kupowali w sklepach, mniej się poruszali, nie chodzili do tych sklepów, nie było galerii otwartych, więc trochę zmniejszyła się liczba tych płatności. Natomiast na pewno pozostała nam po covidzie wygoda tych płatności i ich bezpieczeństwo.

Agnieszka Winkler:, Kongres Młodych Ekonomistów

Podczas forum łączono się także z prelegentami z Austrii i Włoch. Kongres Młodych Ekonomistów ma stać się wydarzeniem cyklicznym.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj