Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniec protestu pracowników prokuratur i sądów. Jest porozumienie

Facebook Twitter

Zakończył się trwający od kilku miesięcy protest pracowników prokuratur i sądów.  Porozumienie zawarte zostało w czwartek (4.07.) i mówi o podwyżkach w wysokości 900 złotych brutto. Protestujący domagali się wzrostu wynagrodzeń o 1150 złotych.

Pracownicy sadów i prokuratur mają otrzymać podwyżkę w dwóch równych ratach: pierwsza od 1 października tego roku i druga- o kolejne 450 złotych- od stycznia 2020 roku.

Dziś zarobki pracowników sądów czy prokuratur są żenująco niskie– nie ukrywa Aneta Mordarska ze Związku Zawodowego Pracowników Prokuratury RP, pracująca w Prokuraturze Rejonowej w Rybniku:

U nas dziewczyny zaczynając, to zaczynają od najniższej krajowej. Ja pracuję tutaj 11 lat, jestem na stanowisku starszy referent, teraz czekam na referendarza. To jest stanowisko już najwyższe; referendarz zarabia 3000 brutto, koleżanki, które pracują już 25 lat na tym referendarzu ze swoją wysługą lat, one nie mają 3000 złotych na wypłacie. Jest tu praca bardzo specyficzna, spotykamy się z różnymi ludźmi, jest praca odpowiedziana przede wszystkim (…). To nie jest tak, że siedzimy i pijemy kawę.

Wzrost wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur został zamrożony w 2010 roku. Od kilku miesięcy budynki były oflagowane, a przed Ministerstwem Sprawiedliwości od maja działało miasteczko protestujących.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2022