Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

To koniec Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku!

Facebook Twitter

Nie ma więcej złudzeń. To zła informacja dla studentów UŚ w Rybniku. "Za" likwidacją ośrodka przemówiły względy finansowe i demograficzne. Koszt utrzymania budynku i kadry jest wysoki, ale to spadek liczby studentów nie przekonuje do inwestowania w działające tu wydziały.

Decyzja nie zostanie zmieniona, likwidacja jest pewna:

Jeśli chodzi o ten najlepszy rok, to była liczba mniej więcej ponad tysiąca studentów, teraz jest to liczba ponad czterystu studentów, więc o ponad połowę zmniejszyła się liczba studentów w ośrodku w Rybniku. Studenci nawet nie tyle wybierali inne uczelnie, kiedy przyglądaliśmy się statystyce studentów studiujących w Uniwersytecie Śląskim z samego Rybnika tudzież okolic, to co najmniej tyle studentów, ile studiowało w ośrodku rybnickim, studiowało w Katowicach lub innych miastach: w Chorzowie czy w Sosnowcu. Myślę, że też oferta dydaktyczna była bardziej, coraz bardziej atrakcyjna w centrum.

– mówi prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego, Ryszard Koziołek. O przyszłości uczelni zaczęto dyskutować po nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym:

Ta ustawa nakłada na uniwersytety prowadzące ośrodki zamiejscowe przekształcenie tychże w wydział. To się wiąże z ruchami kadrowymi, z przeniesieniem co najmniej ośmiu pracowników samodzielnych do tego miejsca na stałe i tworzenie tam innej oferty edukacyjnej i prowadzenia badań naukowych innych niż te, które są prowadzone w pozostałych wydziałach. I to jest ten trzeci czynnik, obok ekonomii i demografii, który zaciążył na tej decyzji.

Studenci, którzy rozpoczęli naukę w Rybniku na wydziałach nauk społecznych i filologicznym, będą mogli kontynuować ją w Katowicach:

Jeśli chodzi o dojazd to tak, to będzie pewien kłopot. W rozmowie z prezydentem Fudalim sugerowaliśmy, by być może część tych środków, które były przeznaczone na partycypowanie w kosztach prowadzenia ośrodka, można przeznaczyć na wsparcie dojazdów studentów z Rybnika. Natomiast samych studentów z Rybnika studiujących w Katowicach jest około setka. Nawiasem mówiąc mniej więcej tyle samo jest studentów z Katowic dojeżdżających do Rybnika. Ci więc będą w tej sytuacji w lepszej pozycji, jeśli chodzi o dojazdy.

Ale jak podkreśla prorektor Ryszard Koziołek tryb kształcenia i zasady zdobycia dyplomów nie zmienią się. Do Katowic studenci zaczną dojeżdżać od nowego roku akademickiego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 7 lipca 2022