Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniec z 50-dniowymi kwarantannami. Czy to także koniec ludzkich dramatów?

Facebook Twitter

Koniec z 50-dniowymi kwarantannami. Nowy Minister Zdrowia Adam Niedzielski wprowadza nowe zasady kwarantanny oraz izolacji. Nie będzie to jak do tej pory 14 dni, ale tylko 10. Ponadto nie będą się one jak dotychczas, kończyć się obowiązkowym podwójnym negatywnym testem.

fot.Mylene2401/ pixabay.com

Oznacza to, koniec dramatycznych historii, o jakich od wielu miesięcy pisaliśmy na naszym portalu, gdzie mieszkańcy byli uwięzieni w swoich domach przez ponad miesiąc:

Czekamy, aż nas w końcu wypuszczą, nie wiemy, co będzie. Wszyscy już tutaj są „negatywni”, tylko u tej jednej osoby drugi „negatywny” musi być potwierdzony.

To jedna z wielu historii, jaka wydarzyła się przez ostatnie miesiące. O tym, że były problemy- mówił Minister Zdrowia Adam Niedzielski:

Zdarzało się, że trwały bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu. Te testy do tej pory na zakończenie należało wykonywać co najmniej dwa razy z negatywnym wynikiem i ze względu na to, że te wyniki był niejednoznaczne, bądź sprawność ich wykonywania pozostawiała trochę do życzenia, ten proces się przedłużał.

Teraz ma być lepiej – zapewnia szef resortu zdrowia. Po pierwsze zmiany będą dotyczyć osób przebywających na kwarantannach:

W przypadku kwarantanny chcemy zaproponować skrócenie czasu trwania kwarantanny do 10 dni. Taki okres izolacji jest bezpieczny i nie powoduje wielkiego przyrostu ryzyka w stosunku do 14-dniowego okresu kwarantanny. Drugim novum w przypadku kwarantanny będzie rezygnacja z prowadzenia testów. Uznajemy, że w kwarantannie przy braku objawów nie ma potrzeby robienia badań.

Po drugie zmieniają się także zasady izolacji osób zakażonych:

Będzie wprowadzenie standardu Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO), czyli skrócenie tego okresu izolacji do 10 dni, po oczywiście teście, który wykazał wynik pozytywny i niekończenia tej izolacji koniecznością testowania. To jest najważniejsza zmiana i likwiduje konieczność czy dolegliwość wydłużania izolacji praktycznie w nieskończoność.

Jak podkreśla Ministerstwo Zdrowia, zmiany mają pomóc przygotować infrastrukturę służby zdrowia do jesiennej fali pandemii.

O Waszych dramatach pisaliśmy w naszym cyklu: Uwięzieni na kwarantannie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj