Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koniec z marnowaniem jedzenia – będzie jadłodzielnia

Facebook Twitter

Koniec z marnowaniem jedzenia, w Rybniku powstanie jadłodzielnia. Stworzą ją niepełnosprawni, którzy zapowiadają, że będą opiekować się tym pożytecznym punktem.

Jadłodzielnia to miejsce, w którym każdy będzie mógł zostawić i odebrać jedzenie. Z powodzeniem działa taka w Jastrzębiu- Zdroju, teraz czas na Rybnik.

Na pewno w pierwszym momencie, gdzieś to się kojarzy z dokarmianiem osób bezdomnych, ale nikt nie bierze pod uwagę, że są emeryci, renciści, którym może nie zawsze starcza od pierwszego do pierwszego i muszą przeanalizować swoje wydatki pod kątem, czy kupuję leki, czy kupuję coś lepszego do jedzenia.

Radio 90: Pomysłodawcami są osoby niepełnosprawne. Jaka ich będzie rola?

Jako pierwsi uzupełnimy zapasy w tej jadłodzielni. Z czasem zobowiązujemy się do tego, że będziemy pełnić dyżury i doglądać, sprawdzać czystość, czy nie ma przeterminowanych produktów. Kontrolować jak to funkcjonuję.

Do jadłodzielni każdy będzie mógł przynieść jedzenie bądź produkty spożywcze – mówi Jarosław Tobiasz, wiceprezes stowarzyszenia Oligos:

Każdy może przynieść to co mu nadbywa, czy w lodówce, czy po prostu zostało w domu i podzielić się tym co ma, czego już nie zje. Opakowania mają być zamknięte, na pewno nie nadgryzione jedzenie. Na pewno produkty suche z długim terminem trwałości tak jak konserwy, pieczywo, gdzie będzie można określi kiedy mija ten termin przydatności do spożycia. Ale również mogą być produkty przygotowywane w domu typu sałatki, które nam zostają, jedynie na słoiku będzie musiał być opis daty kiedy przygotowano. Czy napieczemy ciasta, czy na przygotowujemy sałatek, a goście wszystkiego nam nie zjedzą więc, dlaczego to wyrzucać jak możemy się tym podzielić.

Otwarcie jadłodzielni zaplanowano na najbliższy poniedziałek (13.05.) podczas IV Rybnickich Dni Integracji. Rocznie w Polsce marnuje się 9 mln ton jedzenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lutego 2021