Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Konkurs w Skrbeńsku na największą palmę

Facebook Twitter

Kto zrobi największą palmę? Odpowiedź w niedzielę przed świętami. W Skrbeńsku organizowany jest konkurs.

Konkurs w Skrbeńsku na największą palmę.

Już 2 kwietnia odbędzię się konkurs w Skrbeńsku na największą palmę wielkanocną.

Wszystko rozpocznie się mszą w miejscowym kościele o godzinie 10:00. Po nabożeństwie odbędzie się procesja z palmami do Ośrodka Kultur, gdzie młodzi artyści zaprezentują swój program. W ramach spotkania przewidziano również rozstrzygnięcie konkursu na najdłuższą palmę wielkanocną i najpyszniejsze wielkanocne maszkety, czyli po Śląsku słodycze. Na miejscu będziemy mieli okazję zdegustować owe łakocie. Serdecznie zapraszamy do udziału w procesji i konkursie.

A jakie palmy możemy przygotować?

  • Jedną z palm które możemy przygotować jest tzw. Palma kurpiowska. Taką palmę możemy przygotować z pnia jodły lub świerka, oplecionego na całej długości widłakiem, wrzosem, lub borówką zdobioną kwiatami z bibuły i wstążkami. Czubek takiego drzewka pozostawia się zielony.
  • Kolejną pozycją której warto się przyjrzeć jest palma góralska, bądź jak kto woli nazywana również palmą podhalańską. Tradycyjnie wykonana jest ona z pęku bazi, jałowca i bukszpanu.
  • Ostatnią pozycją jest Palemka wileńska, tworzona głównie z papieró, traw i witek wierzbowych. Palmy takie plecie się aż z 50 gatunków suchych polnych, leśnych i ogrodowych kwiatów zbieranych o różnych porach roku dla uzyskania konkretnej kolorystyki. Tradycyjne palemki wileńskie uwijane są na suchych drewnianych patykach z farbowanego albo naturalnego suchotnika, mietliczki, krwarnika, dziurawca, tymotki chmielu, wrotyczy i kocanki piaskowej. Wierzchołek zaś z 11 różnych gatunków traw.

Konkurs w Skrbeńsku – jakiej wielkości palmy możemy się spodziewać?

Na konkursach tego typu palemki mogą mieć różne rozmiary. Od takich które mają 50 centymetrów do sięgających nawet ponad 10 metrów.

Konkurs w Skrbeńsku na największą palmę.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024