Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kontakt z sanepidem przez internet. Jak to działa?

Facebook Twitter

Formularz online może być szybszy od telefonu. Ministerstwo Cyfryzacji proponuje internetowy sposób, by powiadomić sanepid np. o pozytywnym wyniku testu na COVID-19. Ma to być łatwiejsza i bardziej skuteczna metoda kontaktu niż próby dodzwonienia się do stacji.

Fot. pixabay.com

Formularz online wypełnić może nie tylko osoba zakażona, ale też każdy kto miał kontakt z chorym na koronawirusa. Można też wysłać informacje w imieniu innej osoby. Formularz jest na rządowej stronie w zakładce ”kontakt”, by go wysłać należy mieć profil zaufany, dzięki któremu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Po wysłaniu formularza online, skontaktuje się z nami pracownik stacji sanitarno-epidemiologicznej z naszego rejonu.

Jak to działa?

Będąc na GOV.pl/koronawirus w zakładce ”kontakt” kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie. System poprosi o zalogowanie się profilem zaufanym.

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego – załóż go już teraz. Szybko i przez internet. Sprawdź, jak to zrobić.

Pierwsze, co trzeba zrobić po zalogowaniu, to wybór powodu i rodzaju zgłoszenia. A te są następujące:

  • Jestem zakażony koronawirusem (mam pozytywny wynik testu)
  • Miałem bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem
  • Zgłaszam w imieniu osoby zakażonej koronawirusem (która ma pozytywny wynik testu)
  • Zgłaszam w imieniu osoby, która miała bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem

Jeśli wybierzesz pierwszą lub trzecią opcję (pozytywny wynik testu), system poprosi Cię o uzupełnienie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca izolacji, itp.) oraz o podanie osób z bliskiego kontaktu.

Po wyborze drugiej lub czwartej opcji (kontakt z osobą zakażoną), system poprosi o podanie danych (numer telefonu, e-mail, adres planowanego miejsca kwarantanny, itp.). Zapyta też m.in. o to, czy znasz dane osoby z COVID-19, z którą miałeś/-aś kontakt.

fot. www.gov.pl

Co dalej?

Zgłoszenie wysłane i? Skontaktuje się z Tobą pracownik odpowiedniej dla Twojego adresu powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej. To kolejny element, który wyklucza wykorzystywanie formularza w innych celach, niż te, dla których został on przygotowany.

A jakie to cele? Przede wszystkim usprawnienie komunikacji z sanepidem. Przy rosnącej liczbie zakażonych i obejmowanych kwarantanną czas oczekiwania na kontakt ze strony inspekcji sanitarnej bywa wydłużony. Formularz może być szybszy od telefonu.

System, na którym opiera się formularz, porządkuje też pracę inspektorów sanitarnych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj