Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kontrola trzeźwości za pomocą Alcoblow? Są wątpliwości

Facebook Twitter

Mogą być ograniczone, ale nie ma całkowitego zakazu używania w czasie kontroli trzeźwości alkomatów typu Alcoblow, tzw. policyjnej świeczki. To urządzenie, gdzie kierowca dmucha z odległości, nie wymaga korzystania z ustnika, a sam pomiar przebiega bezkontaktowo. Na to, że wodzisławska drogówka stosuje je w czasie kontroli zwrócił uwagę nasz słuchacz. Był świadkiem takiej kontroli w Olzie, w powiecie wodzisławskim.

fot. wodzislaw-slaski.pl

Niepokój słuchacza wzbudził fakt, że wokół tyle się mówi o zagrożeniu koronawirusem. Jak sprawdziliśmy, policja rzeczywiście dostała wytyczne z Państwowej Inspekcji Sanitarnej MSWiA już na początku marca. Jest tam zalecenie, by zrezygnować z urządzeń typu Alcoblow. Ale jak usłyszeliśmy w komendzie policji w Wodzisławiu to nie jest tak, że policjanci w ogóle nie będą ich używać, bo muszą sprawdzać trzeźwość kierowców.

Urządzenia bez ustników tak naprawdę najbardziej narażają ich samych. Zalecenie, by stosować alkomaty z wymiennymi, jednorazowymi ustnikami nie zawsze sprawdza się w praktyce, bo to właśnie tych urządzeń w obliczu zagrożenia koronawirusem obawiają się sami kierowcy. Dlatego, jak wszędzie, trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj