Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Kontrole na granicach w związku z epidemią pryszczycy

Kontrole na granicach w związku z epidemią pryszczycy na Węgrzech. Policja sprawdza w specjalnych punktach czy do kraju nie są wwożone zwierzęta a także produkty czy przedmioty mogące przenosić tę chorobę.

Kontrole na granicach

Szacowany czas czytania: 01:38

Znów kontrole na granicach

W związku z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa konieczne stało się utworzenie punktów kontroli drogowych na terenie Polski przy granicy z Republiką Czeską i Słowacką. Wzmożone kontrole Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej i Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego prowadzone są na przejściach granicznych w Cieszynie (S52), Chałupkach (DK78), Gorzyczkach (A1), Zwardoniu-Korbielowie (DW945) i Zwardoniu-Lalikach (S1). W wyznaczonych punktach kontroli pełniona jest całodobowa służba funkcjonariuszy.

Głównym zadaniem patroli jest prowadzenie intensywnych obserwacji oraz kontrola pojazdów mogących przewozić materiały objęte zakazem. Pryszczyca jest zakaźną chorobą wirusową zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Ognisko choroby stwierdzone zostało w gospodarstwie liczącym blisko1,5 tysiąca sztuk bydła, zlokalizowanym na terytorium Węgier przy granicy ze Słowacją. Pryszczyca nie jest groźna dla ludzi.

7 marca Komisja Europejska poinformowała państwa członkowskie Unii Europejskiej o stwierdzeniu przez służby weterynaryjne Węgier ogniska pryszczycy. W związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania tej zakaźnej choroby wirusowej zwierząt, Wojewoda Śląski Marek Wójcik zwołał posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego (WZZK). W naradzie wzięli udział m.in.: Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Konrad Kuczera, a także przedstawiciele Policji, Straży Granicznej, Krajowej Administracji Skarbowej, Inspektoratu Transportu Drogowego, Państwowej Straży Pożarnej i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Ognisko choroby stwierdzone zostało w gospodarstwie utrzymującym 1418 sztuk bydła, zlokalizowanym na terytorium Węgier w komitacie Györ-Moson-Sopron graniczącym z okresami Komărno w kraju Nitrzańskim i Dunajskă Streda kraju Trnavskim w Republice Słowacji.

ZERKNIJ: Pandemia koronawirusa- to już 5 lat od jej ogłoszenia. Zdalne nauczanie, izolacja, maseczki. Jak ten czas wspominamy?

Zobacz zdjęcia śląskiej policji:

Czytaj także: