Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Ignacy na długi weekend. Zaprasza na wystawę

Facebook Twitter

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu poleca się na długi weekend. W wyremontowanym budynku dawnej sprężarkowni można zwiedzić wystawę pt. „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”.

Ekspozycja pojawiła się tu dzięki uprzejmości Muzeum im.o E.Drobnego w Rybniku. O dziejach przemysłu wydobywczego na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego, i nie tylko, opowiedzieli jej autorzy – dr Dawid Keller i dr Bogdan Kloch z muzeum w Rybniku.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy otwarta jest dla zwiedzających codziennie od 8.00-18.00. Obecnie można zwiedzać maszynownię szybu Głowacki z unikatową parową maszyną wyciągową z 1900 r., dawną wieżę ciśnień, z której rozciąga się rewelacyjny widok na bliższą i dalszą okolicę.

Ponadto w budynku dawnej stolarni można obejrzeć wystawę pt. „ARTNew, Nowoczesność, Ekspresja, Wyobraźnia”, prezentującą prace sześciu młodych artystów, którzy realizują się w różnych dziedzinach sztuki.

Industrialna perła ziemi rybnickiej przygotowuje się do ponownego otwarcia. Część kopalni jest wyłączona z ruchu turystycznego. Trwają prace rewitalizacyjne w budynku nadszybia oraz maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie wystawa pt. „Wiek pary” obejmującą interaktywne eksponaty wraz parową maszyną wyciągową z 1920 roku.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest instytucją kultury Miasta Rybnika. Wchodzi w skład Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce, oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH, sieci współpracy obiektów poprzemysłowej w Europie.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj