Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Ignacy na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Facebook Twitter

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku znalazła się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. To największa w Europie sieć współpracy zabytków techniki dostosowanych do potrzeb turystyki i kultury, a jednocześnie międzynarodowe stowarzyszenie oraz jeden z 38 Europejskich Szlaków Kulturowych Rady Europy.

mat.prasowe Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

„Ignacy”

Jest w gronie blisko dwóch tysięcy obiektów, to dawne zakłady przemysłowe, industrialne parki krajobrazowe czy interaktywne muzea. Łączy je wspólna industrialna opowieść i jeden cel związany z adaptacją zabytków techniki dla potrzeb czasu wolnego. Na terenie rybnickiej kopalni jeszcze trwa rewitalizacja, obecnie kończy się modernizacja budynków nadszybia i maszynowni szybu Kościuszko, gdzie ulokowana zostanie multimedialno-interaktywna wystawa pt. „Wiek Pary”.

mat.prasowe Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

Punktem centralnym ekspozycji będzie maszyna parowa z 1920 roku, która ponownie zostanie wprawiona w ruch w przy użyciu specjalnie zainstalowanego kotła parowego. Budynek wkrótce zostanie w pełni udostępniony mieszkańcom Niewiadomia i pozostałym odwiedzającym.

mat.prasowe Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku

W Polsce jest obecnie dziesięć obiektów należących do europejskiego szlaku, w tym Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce czy Kopalnia Guido w Zabrzu. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku to jedyny zabytek techniki z subregionu zachodniego województwa śląskiego wpisany na tę prestiżową listę.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj