Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Kopalnia Rydułtowy po wizji lokalnej. Ruch częściowo wstrzymany

Facebook Twitter

Po wizji lokalnej w kopalni Rydułtowy częściowo wstrzymany został ruch. To decyzja Okręgowego Urzędu Górniczego. Przypomnijmy, blisko miesiąc temu w zakładzie doszło do potężnego wstrząsu.

Wstrząs w kopalni Rydułtowy

Kopalnia Rydułtowy po wizji lokalnej

Ruch częściowo wstrzymany – to efekt wizji lokalnej w Kopalni Rydułtowy. Po blisko miesiącu od potężnego wstrząsu, w którym zginął jeden z górników, fachowcy i przedstawiciele Okręgowego Urzędu Górniczego zjechali na dół, by m.in. ocenić straty i dokonać oględzin wyrobisk dotkniętych skutkami wstrząsu z 11 lipca 2024 r. A te – jak wynika z komunikatu Polskiej Grupy Górniczej są spore.

W trakcie wizji lokalnej w rejonie E1 pokładów 706 i 703/1-2 stwierdzono, że w pochylni równoległej 1200-E1 w pokładzie 706 zaistniało tąpnięcie, powodujące zniszczenie wyrobiska na odcinku 145 m. Doszło tam m.in. do wypiętrzenia spągu i uszkodzenia obudowy. Wysokość wyrobiska wynosi aktualnie mniej niż 1,8 m, a na znacznej długości – poniżej 60 cm. Natomiast w pokładzie 703 stwierdzono skutki wstrząsu – wpływy górotworu na obudowę, w tym lokalnie zsuwy obudowy do 40 cm

– informuje biuro prasowe Polskiej Grupy Górniczej.

Najważniejsza jest jednak decyzja dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Rybniku, który częściowo wstrzymał ruchu zakładu górniczego w Rydułtowach. Decyzja ta dotyczy prowadzenia robót górniczych w dwóch pokładach, w wyrobiskach, gdzie ujawniły się skutki wstrząsów z 11 i 14 lipca tego roku.

Wyjątkowo, wolno będzie podjąć niezbędne prace profilaktyczne w celu wyizolowania pochylni równoległej 1200-E1 w pokładzie 706 oraz działania dla zapewnienia bezpieczeństwa wentylacyjno-pożarowego, metanowego, tąpaniami i zawałowego w tych rejonach na warunkach ustalonych przez kierownika ruchu zakładu górniczego na podstawie opinii kopalnianych zespołów ds. rozpoznawania i zwalczania zagrożeń w ruchu zakładu górniczego

– poinformował Damian Borgieł, dyrektor Biura Produkcji, Gospodarki Złożem i Zagrożeń Naturalnych PGG S.A, uczestniczący w oględzinach wyrobisk.

Warunki wznowienia ruchu zakładu górniczego w opisanych wyrobiskach zostaną określone po zakończeniu przez Dyrektora OUG w Rybniku badań określających przyczyny zaistnienia wstrząsów i tąpnięcia. Przypomnijmy, że bezpośrednio po wstrząsie wysokoenergetycznym 11 lipca postanowiono o zamknięciu i otamowaniu rejonu kopalni w partii E1 na poziomie 1150 m. Decyzja OUG o wstrzymaniu ruchu zakładu w tej części kopalni jest kontynuacją wcześniejszych decyzji o zamknięciu rejonu objętego skutkami wstrząsu.

Do silnego wstrząsu w kopalni Rydułtowy doszło w czwartek, 11 lipca o godz. 8.16. W zagrożonym rejonie 1150 m pod ziemią było 78 górników, którzy prowadzili prace konserwacyjne maszyn i urządzeń. 76 z nich zostało wycofanych, 17 trafiło do szpitali, ale w większości były to powierzchowne obrażenia. Jeden górnik był ranny ciężej, został on przetransportowany do szpitala helikopterem LPR. Poszukiwanych po wstrząsie było dwóch górników. Pierwszego z nich udało się namierzyć jeszcze w dniu wstrząs. Niestety, nie przeżył. Drugi pracownik został odnaleziony żywy, w stanie komunikatywnym w sobotę, czyli po dwóch dniach od katastrofy. Trafił do szpitala.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj