Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kopalnie PGG zmieniają harmonogram pracy. Od piątku (12.06.)

Facebook Twitter

Trzy kopalnie w regionie wstrzymują wydobycie na okres 3 tygodni. To Marcel, Rydułtowy i Chwałowice. Pozostałe kopalnie należące do Polskiej Grupy Górniczej, które będą miały zmieniony harmonogram pracy to: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba i Pokój , Mysłowice-Wesoła oraz kopalnia Wujek.

To: Bolesław Śmiały, Piast, Ziemowit, Halemba i Pokój , Mysłowice-Wesoła oraz kopalnia Wujek. Jak poinformował po spotkaniu związkowców PGG z zarządem spółki, szef „Solidarności” Bogusław Hutek, wstrzymanie wydobycia nastąpi od piątku (12.06.).

Decyzje zostały podjęto po to, by chronić zdrowie górników i ich rodzin oraz powstrzymać dalszy wzrost zachorowań na Covid-19 na Śląsku.

– czytamy w komunikacie Polskiej Grupy Górniczej. Jak zapewnia PGG na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń oraz dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych.

Czytaj także:

Komunikat PGG:

W trosce o bezpieczeństwo zdrowotne górników, ich rodzin oraz mieszkańców regionu, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Aktywów Państwowych i w oparciu o rekomendacje wojewody śląskiego oraz państwowych służb sanitarnych województwa śląskiego, w Polskiej Grupie Górniczej S.A. uzgodniono zmianę harmonogramu produkcji w dziesięciu zakładach górniczych PGG S.A.

Czasowym wstrzymaniem na okres trzech tygodni normalnego cyklu technologicznego przy wydobyciu węgla kamiennego objęte zostaną kopalnie i ruchy wydobywcze: Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, Piast w Bieruniu, Ziemowit w Lędzinach, Halemba i Pokój w Rudzie Śląskiej, Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach, Mysłowice-Wesoła w Mysłowicach oraz Wujek w Katowicach.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i powrotu do normalnej produkcji po okresie postoju w zakładach objętych ograniczeniami na posterunkach pozostaną służby ratownicze i utrzymania ruchu kopalń. Na bieżąco prowadzone będą roboty niezbędne dla prewencji zagrożeń: metanowego, tąpaniowego, wodnego i pożarowego. Potrwają również wszelkie konieczne prace górnicze dla zabezpieczenia frontów eksploatacyjnych – przodków i ścian – w celu utrzymania pełnych zdolności produkcyjnych po przerwie oraz bezpieczeństwa wyrobisk pod ziemią.

Ograniczenia wprowadzone zostają w sytuacji zagrożenia epidemią koronawirusa SARS-CoV-2, podyktowane są względami bezpieczeństwa zdrowotnego górników, ich rodzin oraz mieszkańców województwa śląskiego. Zgodnie z rekomendacjami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz resortów zdrowia i aktywów państwowych obecne działania prewencyjne dotyczą tych zakładów górniczych, których załogi nie przeszły jeszcze w całości kompletnej serii badań przesiewowych.

Intencją podejmowanych kroków jest chęć całkowitego wyeliminowania ognisk epidemicznych i trwałe zapobieżenie ich powstawaniu na Śląsku a także umożliwienie pełnego potencjału wydobywczego kopalń po powrocie do normalnej produkcji w najbliższej przyszłości.

W Polskiej Grupie Górniczej S.A. pod nadzorem sztabu kryzysowego spółki i sztabów kryzysowych w kopalniach zachowane zostają intensywne środki ostrożności w związku z zagrożeniem epidemicznym, dostosowane do warunków górnictwa i lokalnej specyfiki kopalń (m.in. praca zdalna administracji, bezpieczne dystansowanie osób, izolacja, środki ochrony osobistej, dezynfekcja rąk, pomieszczeń, ciągów transportowych i komunikacyjnych, prewencyjna kontrola temperatury ciała, monitorowanie i akcja informacyjna). Z pomocą służb państwowych i wojska, przy udziale i wsparciu wojewody śląskiego w Polskiej Grupie Górniczej kontynuowane są kolejne tury masowych testów przesiewowych na nosicielstwo koronawirusa wśród pracowników spółki. Osoby zainfekowane i podejrzane o zakażenie stosują rygory odosobnienia przebywając na kwarantannach w swoich domach.

Polska Grupa Górnicza S.A. zachowuje pełną determinację dla ochrony zdrowia i życia swoich pracowników przy utrzymaniu możliwego w obecnej sytuacji potencjału produkcyjnego.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 8 lipca 2020