Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wznawiają wydobycie

Facebook Twitter

Kopalnie Polskiej Grupy Górniczej wznawiają wydobycie. Zakłady na trzy tygodnie wstrzymały produkcję z powodu pandemii, w regionie były to kopalnie Chwałowice w Rybniku, Marcel w Radlinie, Rydułtowy w Rydułtowach.

Fot. pgg.pl

Podczas przestoju w kopalniach tych prowadzono prace zabezpieczające, które pozwolą na płynne rozpoczęcie wydobycia po przerwie. W wymienionych zakładach od poniedziałku przodki i ściany wydobywcze będą normalnie pracować. Ponadto plan operacyjnego na trzeci kwartał, zakłada m. in. utrzymanie pięciodniowego tygodnia pracy we wszystkich kopalniach PGG oraz utrzymanie poziomu produkcji, robót przygotowawczych i inwestycji pozwalających na bezpieczne funkcjonowanie spółki.

Podobnie jak wszystkie firmy sektora, PGG S.A. funkcjonuje w warunkach rozległego i głębokiego kryzysu wywołanego pandemią Covid-19. Jednak jak twierdzą przedstawiciele spółki, dzięki masowemu programowi badań przesiewowych i rygorystycznym środkom ostrożności (ze wstrzymaniem produkcji włącznie) zagrożenie udało się opanować. Epidemia w Polskiej Grupie Górniczej S.A. szybko wygasa. Według stanu na poniedziałek 6 lipca w spółce wyzdrowiało już 88 proc. pracowników. Codziennie rośnie liczba tzw. ozdrowieńców, którzy mogą bezpiecznie wrócić do pracy.

Stuprocentowy wskaźnik ozdrowień odnotowały ruchy wydobywcze Pokój i Wesoła oraz Zakład Produkcji Ekopaliwa w Woli i spółka zależna Centrum Logistyki Materiałowej PGG. W wielu oddziałach PGG S.A. odsetek ozdrowieńców zbliża się do stu procent, np. w kopalni Sośnica wynosi 99 proc. w kopalni Murcki-Staszic – 96 proc.), w Ruchu Jankowice kopalni ROW – także 96 proc.

O sukcesie w opanowaniu trudnej sytuacji epidemicznej zdecydowały przede wszystkim testy przesiewowe na skalę bez precedensu w Unii Europejskiej wśród pracowników jednej firmy. W PGG S.A. od pierwszych dni maja wykonanych zostało (łącznie w dwóch turach) aż 50641 takich badań. W ramach prewencji zdrowia pracowników zarząd zadecydował o sfinansowaniu przez spółkę m.in. zakupu nowoczesnych aparatów diagnostycznych dla laboratorium przy wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej w Katowicach. Jego przepustowość zwiększy się nawet do 2 tys. testów na dobę i pozwoli na błyskawiczne przebadanie załóg kopalń PGG S.A. w razie nadejścia kolejnych fal zagrożenia Covid-19.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj