Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Koper: Drogą Regionalną na Święta Wielkanocne

Facebook Twitter

Drogą Regionalną na Święta Wielkanocne 2020 roku. To prawdopodobny termin oddania do użytku 10-kilometrowego odcinka, jaki powstał w Rybniku.

O tej największej inwestycji drogowej na Śląsku Arkadiusz Żabka rozmawiał z Januszem Koperem zastępcą prezydenta Rybnika:

Janusz Koper: Prace techniczne się w zasadzie zakończyły. Trwa jeszcze sprzątanie, porządkowanie. Musimy uzyskać decyzję o zgodę na użytkowanie tej drogi- czekamy na nią. Mam nadzieję, że to gdzieś w okolicach marca- końca marca- nastąpi. Mam nadzieję, że na Święta Wielkanocne tego roku- podkreślam.

Radio 90: A kto będzie przecinał wstęgę, czy już dzisiaj wiadomo, będzie marszałek województwa?

Janusz Koper: No zapewne tak. Właśnie robimy teraz listę, ale wiadomo, że są to pieniądze również od marszałka, więc na pewno goście z Katowic…

Radio 90: Przedstawiciele rządu?

Janusz Koper: No najprawdopodobniej przyjadą, należy się spodziewać. Na przecięciu wstęgi, na sukcesie będzie wiele osób.

Radio 90: Sukces ma wielu ojców, jak mówi powiedzenie.

Janusz Koper: Tak jest. Mam nadzieję, że dla mnie też się tam trochę miejsca znajdzie.

Radość kierowców burzy jednak brak węzła, dzięki któremu łatwo można by dostać się na autostradę A1. Już dziś w godzinach szczytu korkuje się rondo w Żorach. Po oddaniu drogi do użytku będzie jeszcze gorzej.

Dlatego konieczne jest inne rozwiązanie i budowa dodatkowych zjazdów. Władze Rybnika wspólnie z żorskimi samorządowcami zapowiadają interwencję w ministerstwie, bo sprawa wykracza poza kompetencje Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach:

Janusz Koper: Zjazd z naszej drogi regionalnej w kierunku na Czechy, w kierunku do Czech by się odbywał z pominięciem węzła Żory, czyli byłby taki łącznik zrobiony. Czyli wyjazd na południe byłby załatwiony i z kolei zjazd z Katowic mógłby być bezpośrednio zrobiony właśnie na to rondo raciborskie, bo tak się ono nazywa w Żorach praktycznie przy granicy z Rybnikiem. Ktoś, kto chce zjechać z Rybnika do Raciborza w tym momencie zjeżdżałby niezależnym zjazdem na naszą drogę z pominięciem tego węzła Rowień. Dwa kierunki byłyby załatwione, więc w tym momencie rozładowałby się- jak sądzę- ten korek.

Liczymy na wsparcie tego pomysłu parlamentarzystów wszystkich opcji – dodaje poranny gość Radia 90:

Janusz Koper: Prosimy naszych parlamentarzystów, żeby nam pomogli…

Radio 90: Z jakiej opcji?

Janusz Koper: Z każdej. Wierzę, że dobre rozwiązania służące społeczności lokalnej, niezależnie od sztandaru pod którymś ktoś idzie, powinien pomóc, więc mam nadzieję, że zarówno strona Platformy Obywatelskiej jak poseł Krząkała, jak i posłowie związani z PiS-em, a którzy, jak sądzę, też blisko współpracują z Żorami. Mam nadzieję, że rybniccy posłowie PiS-u również, bo też z nimi staram się osobiście bardzo współpracować, ale prezydent Kuczera również, jest otwarty na tę współpracę i nam po prostu pomogą tę sprawę- powiem kolokwialnie – przepchnąć, ale po prostu załatwić i uzgodnić.

Cała rozmowa z Januszem Koperem zastępcą prezydenta Rybnika poniżej.

Zobacz nasz materiał z ostatniego przejazdu drogą regionalną Pszczyna-Racibórz na odcinku rybnickim:

Czytaj więcej o tej inwestycji: TUTAJ.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024